Темата за Разпети петък в Ботевград отново ще бъде подложена на дискусия. Този път в нея ще вземат участие повече местни общественици, представители на бизнеса, свещеници, членове на църковните настоятелства в града и селата. Те ще изразят своето мнение по въпроса дали е редно да има пазар, импровизирани кръчми и лунапарк на Разпети петък , ще направят и конкретни предложения за организиране на празник на Великден в центъра на Ботевград.
Дискусията ще се проведе на 29 януари /петък/ от 15 часа в малкия салон на читалище “Христо Ботев”. Нейни инициатори са ръководството на Международното висше бизнес училище и представителите на църковната власт.
18 човека вече казаха какво мислят, Ваш ред е!
Източник: botevgrad.com
Посещения: 3261
Дата: 27.01.2010, 10:34
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Темата,при един вярващ в бога кмет ще е излишна.
|
това е единствения празник на Ботевград от векове, и нямат право да го отнемат на хората
|
Единствен е ама не е на точният ден !
|
На 51 год.съм и от дете помня Разпети петък,който ни донасяше пролетно настроение,калени свирки,захарен памук и ако останеха 10 стотинки,се хареждахме на опашката за въртележката.В града имаше Пролетен и есенен панаир и това бяха едни от голямите празници,заедно с Първомайската манифестация.Повечето,които пишат в сайта,очевидно не знаят, как беше в градчето преди 30 години.
#1,никой не ти пречи да вярваш в бога,но не очаквай всички да го правят. |
Аз съм на 57 години и също ,като №4 спомням с голямо умиление "панаира на Ботевград".Може би всички онези пришълци в града ни,не чували тогава за китното градче,правят сега различни предложения.Според мен Разпети петък трябва да го има,за да се съхрани традицията от миналото.Големия пазар с грънците и сергиите са част от историята на този хубав град.Аз редовно си вземам отпуска на този ден и идвам да подновя глинените съдове и се възхитя на колорита на града ни,вече обновен и различен.Не унищожавайте орханийската традиция в този град.Ако трябва да се гласува,прибавете моят глас и още 25 гласа на моята фамилия.
|
Нямам нищо против сергиите с гърнета, но не приемам кебапчийниците! Това е срам! Ще дойде чичо от село в града един път в годината точно на Разпети петък да се наяде с кебапчета, да си иде подпийнал и да се хвали в селото колко е велик, че е изял ... кебапчета. Е?
|
Кебапчетата и бирата дойдоха с демокрацията,иначе много са прави #4 и 5,и аз помня с носталгия Разпети петък.
|
Хората, които правят разпределението на сергиите по площадите знаят за каква търговия става въпрос. Щом е за глинени стоки - да. Щом е за скара - не. И въпросът е решен. Има Разпети петък с традицията от години, но не и скари.
|
Разпети петък е ден за покаяние за всеки християнин,той не е празник. По тази при4ина пра дедите ни празнуват на втория ден след возкресение,празник останал от старото село Самунджиево.По целият християнски свят ,християните оплакват Исус Христос и искат опрощаване на греха си към него. Така 4е направете разлика между двете събития.На втория ден,яжте,пийте,веселете се ако искате още 5 дни.
|
Разпети петък в Ботевград се прави за циганите и селяните от околните села. Да дойдат с дрехите от Литаковския магазин,да седнат на скарата и да надуват топла бира. Това за тях е мъжество, признак на висока култура. От колоните пък звучат новите "хитове" на възможно най-мазните цигани. Е, после да не се чуди някой защо по другите празници в Ботевград стават нещастия...
|
Яжте кебапчета,пийте бира, слушайте чалга в деня на най-тъжният ден за християнството и после се чудете защо гинат млади хора.В Ботевград единственото градско нещо е окончанието след името на Ботев.
|
#9,като си такъв верен християнин,няма нищо лошо да " оплакват Исус Христос и искат опрощаване на греха си към него",никой не ти оспорва това право.Ние,които може би,не сме толкова религиозни и имаме приятни спомени от този ден,#4,5,7,бихме желали да се запази ,въпреки кебапчетата и чалгата.
|
много "граждани "също похапват кебапчета и слушат долнопробна чалга, но в никое село не се прави това, което е в
" града ". |
защо ще се събират само "местни общественици, представители на бизнеса, свещеници, членове на църковните настоятелства" да обсъждат тази тема. защо не питат жителите на града какво мислят.от къде на къде шепа тъпанари ще решават дали да премахнат един такъв голям празник за ботевград.кой им дава правото да премахват традициите на града ни.прочетете какво пише в уикипедия в графата Редовни събития за ботевград
* 1 декември — Празник на Ботевград * Разпети петък - ден на традиционен събор, който датира от времето, когато Ботевград е бил Орхание. По традиция трябва да се купи нещо калено за здраве. Съдът трябва да е кален, тъй като Мария-Магдалена когато помолила Исус Христос за опрощаване на греховете, събирала сълзите си в кален съд. Закупуването на такъв съд на Разпети петък символизира желанито на човек да бъдат опростени греховете му. На този събор се събират производители и търговци на глинени съдове от цялата страна. народа е създал тези традиции и само той може да ги отмени а не кмета или неговите гъзолизци.на който не му харесва не е длъжен да празнува с нас |
Да бе, да - то в селата е ежедневие Особено в такива невероятни природни кътчета като Врачеш, Новачене и Литаково
|
абе не става въпрос за премахване на традицията с калените съдове ,а за скарите ,бирата ,пиянствата пикането по площада,побойщата на този ден са редовни.
|
12 като ти е приятно да ти пикаят пред тебе ,яж си кебапите
|
Придържам се към мнението на №14....Никой не попита народа. Аз лично съм силно разочарован, че на разпети петък нямаше от къде да си купя глинените съдове, които по традиция се взимат на този ден от пазара на Ботевград. Не е нормално сега да правят дискусия, щом за втора година се подиграха с най- ботевградския празник.... В парка - ми защо другата година не го изместите на Зелин, а може и в софийско равно поле, че да не ви миришело на скара....Глупости. От къде толкова религиозни и безгрешни хора - по цял ден друго виждат очите ми...
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари