Лукойл Академик победи Балкан с 83-71 (19-23, 27-14, 18-15, 19-19) в първата от двете контроли между двата тима, играна днес в Ботевград. Домакините спечелиха първата четвъртина, но във втората играчите на треньора Йовица Арсич направиха пълен обрат и на полувремето имаха аванс от 9 точки - 46-27. С мощна серия още в началото на третата част шампионите направиха актива си двуцифрен, като успяха да го поддържат така до края на срещата.

Най-резултатен за Балкан бе Йордан Бозов с 14 точки. Подписалият 5-годишен договор с Балкан Емил Бинев отбеляза 12. Американецът Джош Гонър, който е на проби, завърши с 11 точки. Още в самото начало на мача обаче той извади рамо, наместено с помощта на лекаря на Лукойл Академик д-р Юли Белев и това се отрази на играта му до края на мача. С 9 точки е Георги Давидов, с 8 - Крум Дойчинов, със 7 - Димитър Филипов, 5 има Дуейн Мортън.

Много силен мач за Лукойл Академик изигра новият плеймейкър Доминик Джеймс, завършил с 22 точки, и то без нито една тройка. Другият нов американец Брандън Баумън отбеляза 15 точки, македонският национал Дамян Стояновски и капитанът Тодор Стойков са с по 11 точки, Веско Веселинов е другият играч на Лукойл Академик с двуцифрен актив - 10 точки. Божидар Аврамов има 8, Травис Питърсън - 7.

Втората контрола между двата отбора ще бъде утре от 16.00 часа, отново в Ботевград. Предварително срещата бе насрочена за 18.00 ч., но днес следобед по взаимна договорка бе изместена с два часа по-рано.