Община Етрополе спечели проект  по Оперативна програма „Регионално развитие” с наименование "Звън на пеещи камбани нашепва легенда стара за Христовия кръст". Проектът е насочен към развитие на туристически атракции в Общината, като предпоставка за развитие на регионални туристически продукти.
Дейностите, които са заложени в проекта са следните:
• Реставрационно-консервационни дейности и експониране на атракция.
“Етрополски Христов кръст” – Атракцията „Етрополски Христов кръст” е изградена от 6 църкви и манастири в град Етрополе. Именно църквите и манастирите в град Етрополе, които са 6 на брой (Църквите Св. Архангел Михаил, Св. Георги, Св. Параскева, Св. Илия, параклис Св. Никола, и манастирът „Св. Троица”), погледнати от високо, са разположени във формата на християнски кръст, на който в пресечената точка на кръста е разположена Часовниковата кула, която е исторически свързана с църквите - камбаната на кулата е взета от разрушената църква на манастира “Св. Атанас”.
Предвидено е да се извърши реставрация, консервация и експониране на Часовниковата кула, както и благоустройството на прилежащите зони: градинките при Часовниковата кула, срещу Пощата, при Историческия музей и градинката пред ОУ „Христо Ботев”. Ще се извърши реставриране на калдъръмената уличка „Екатерина и Цеко Костови”, която се намира на туристическия маршрут от Часовниковата кула до църквата “Св. Архангел Михаил”.
Другата основна интервенция по атракцията „Етрополски Христов кръст”, която ще бъде изпълнена по проекта, е предвидена да се извърши в югоизточната част на атракцията, където има струпване на природни и културни под атракции. В тази зона е разположен Етрополския манастир, единствения в България травертинов водопад „Варовитец”, извора на златоносна река, където с просто око се виждат златните нишки и скривалището на Васил Левски. Основен акцент ще бъде поставен върху разкриването на гледката към забележителностите и екологосъобразното им експониране, чрез изграждане на ЕКО пътека, включваща разнообразни съоръжения за отдих и почивка.
В допълнение ще бъдат осъществени и мерки за художествено експониране на Кулата, информационно указателни пана, монтиране на озвучителна уредба, която в точен час ще възпроизвежда местна етрополска песен.
• Ремонт на довеждаща инфраструктура – С цел подобряване на достъпа облика.
като цяло на маршрута “Етрополския Христов Кръст” ще се извърши реконструкция и рехабилитация на ул.”Христо Ясенов”, като част от трасето – Часовникова кула – църквата “Св. Никола”.
• Въвеждане на система за интерпретация и анимация на атракция „Етрополски.
Христов Кръст” – Ще се осигури вербална интерпретация на атракцията „Етрополски Христов кръст” за посетителите, чрез специална апаратура и софтуер.
• Провеждане на професионално обучение по специалността «Екскурзовод» - По проекта ще бъдат обучени 2 души, на които Община Етрополе ще осигури заетост за период не по-малък от 12 месеца след приключване на дейностите по проекта. Обучените лица ще извършват интерпретация на атракцията „Етрополски Христов кръст”.
На този етап туроператорската фирма “Ентур” е единствената, която предлага туристически пакети, които включват Чаcовниковата кула и останалите елементи от атракцията Ерополски Христов Кръст. Броя на туристите, които фирмата организира годишно за последните 3 године е 2000 души. На същия принцип в рамките на проекта ще се предложи продукта на други туроператори, работещи на нашия и чуждия пазар, с компании като TUIиNekkerman.
Три години след края на проекта се очаква Часовниковата кула и останалите под-атракции, елементи от Етрополския Христов Кръст да бъдат посетени от 90 000 организирани и индивидуални туристи.
По отношение на престоя на туристите сегашния среден престой от 1,5 дни. Очакванията са престоя да се увеличи на 2,5 дни през следващите три години от реализацията на проекта, тъй като за де постигне по-голямата продължителност е необходимо да се направи десетократно по-голяма инвестиция в туристическа инфраструктура.
Очаква се преките приходи от туризъм, най-вече приходите от приходите от туристическа такса да се увеличат неколкократно.
Стойността на проекта е 1 177 057,23 лв.