С помощта на компютърния томограф могат да се изучат процесите, протичащи в човешкия мозък дори в момента на взимане на решение за определена покупка.
Изводите, направени от учените, обясняват защо много купувачи с по-голямо удоволствие плащат с кредитна карта, съобщава немският Die Welt.
Учени от Станфордския университет в Калифорния под ръководството на д-р Брайън Кнутсън са изследвали подробно реакциите в мозъка на потребителите, когато взимат решение да купят или не определени стоки.
Нервните клетки в задействаните отдели на мозъка сравняват предполагаемата радост от положителните качества на стоката с огорчението от похарчените пари.
Учените са приложили магнитно-резонансна томография, с помощта на която е възможно да се установи кои части от главния мозък особено активно се снабдяват с кръв. Непосредствено преди експеримента учените са предполагали, че свързаните с покупката чувства на болка или радост възникват в различни части на главния мозък.
На практика обаче се оказва, че предпочитането на една или друга стока е активирало отдела от кората на главния мозък, известен като nucleus accumbens, а оценката на стоката - prefrontal cortex.
Ако решението не е в полза на покупката, активна ставала т.н. insula, а cortex оставал неактивен.
Алан Даджър от Института по неврология в Монреал в своя статия, публикувана в Neuron, пояснява, че логическата верига на взимане на решение, която възниква в главния мозък, е съществувала дълго преди появата на търговията и тогава е служела само за търсене на храна или партньор, а също за да се избегнат опасности, т.е. напълно първични решения.
Това според учените може да обясни поне отчасти неспособността на човек винаги да взима правилните решения и когато избира кокво да купи и какво - не.
Имате мнение? - Бъдете пръв да го изразите!
Източник: actualno.com
Посещения: 1488
Дата: 07.01.2008, 15:11
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари