Учените установиха каква е била кожата на динозаврите, като намериха в Китай за първи път остатъци от кожа на динозавър.

Станало ясно, че представител на древния гущер е имал много дебела кожа подобна на акулите и делфините. Представител на изчезналия вече вид растителнояден гущер Рsittacosaurus /гущер - папагал/ имал дебела кожа, изцяло покрита с рогови плочки.

Доклад за откритието е публикуван в списание "Proceedings" на Лондондското кралско научно дружество. По мнение на палеонтолози тази външна покривка поддържала вътрешните органи на динозаврите и пазела животното от хищниците.

Образци от меки тъкани като например кожата рядко се откриват и съхраняват като вкаменелости. Ето защо учените спорят с какво точно са били покрити гигантските гущери - с люспи като съвременните или с примитивни пера като птиците.

В Китай е намерена кожа от Рsittacosaurus, загинал преди около 100 млн. години. По кожата има следи от зъби, явно след като е бил убит е бил ръфан от животни, препитаващи се с мърша.

Скоро след смъртта на животното то е било засипано със седиментни скали и благодарение на това меките тъкани добре са се съхранили.

Пситакозавърът е бил тревопасен. Той ходел на два крака и бил с размели колкото сърна. Кожата му била покрита с тънки рогови пластини, а самата тя се състояла от 25 слоя колаген.