Петър Стойчев спечели световната титла по плувен маратон в дисциплината 25 километра в открити води на първенството на Планетата по плувни спортове в Шанхай, Китай. Стойчев спечели с време 5 часа, 10 минути, 39.8 секунди, като остави зад себе си руснака Владимир Дятчин и унгареца Чаба Герчак.

Шестима плувци, включително и вчерашния победител на 5 километра Томас Лурц от Германия и сребърен медалист на 10 километра, се отказаха да участват в 25-те километра. Други 9 пък се отказаха по време на самото състезание. Причината
беше една - изключително горещата вода - 30,4 градуса по Целзий. Според германският щаб, който оттегли Лурц, температурата на водата е била 32 градуса, а границата за участие в състезание е 31. Веднага след това германците се свързаха с други отбори и поискаха всички заедно да отменят старта заради горещата вода. Организаторите обаче не се съгласиха, като гарантираха, че
температурата е 30.4 градуса. Стартът беше местен два пъти като начален час именно заради температурата на водата.

Това е и първа титла в историята на българското плуване от Световно първенство. До този момент имахме един сребърен медал и четири бронзови