Производителите на РС продължават да вярват в шансовете на платформата Wintel (компютри с процесор Intel и операционна система Windows). Това стана ясно от конференциите на Intel и Microsoft, на които бяха обявени платформата Ivy Bridge и новата ОС Windows 8.

На IDF и Build се видя, че двете компании постепенно променят своите подходи, отбелязва digitimes.com. Главният акцент вече е на увеличаване на функционалността, а намаляване на броя на компонентите за постигане на висока ефективност.

Intel налага концепцията за ултрабуци с умалени размери на шасито и без някои традиционни компоненти, което позволява създаване на по-тънки компютри. Същевременно, Windows 8 опростява и ускорява процеса на зареждане на системата.

Ултрабуците имат голям шанс да успеят, тъй като целият процес на разработка е насочен към това компютрите да станат по-тънки и по-леки, смята  Си-Си Лун, вицепрезидент на Quanta Computer - един от водещите производители на устройства по поръчка на марковите доставчици.

Оптимистичен за бъдещето на Wintel е и президентът на Compal Electronics - Рей Чен, който обаче не вярва, че ултрабуците ще заемат 40% от пазара на ноутбуци. Главният проблем на платформата, според него, е, че тя е зависима от субсидиите на Intel, без които ултрабуците не могат да струват под 1000 долара.