Продаваш гараж? Първо предлагаш на съседа
Гаражите и паркоместата в една сграда, които са самостоятелни обекти, вече няма да могат да бъдат продавани свободно от собствениците им. Това гласят промени в Закона за устройството на територията (ЗУТ), публикувани на сайта на строителното министерство.
Гаражите ще могат да бъдат продавани на хора, които имат жилища или офиси във въпросната сграда. А ако собственикът пристъпи към сделка с външни хора, ще е длъжен да даде писмени доказателства пред нотариуса, че е предложил имота първо на всички свои съседи и че никой от тях не е приел.
Нещо повече - ценовата оферта към съседите не трябва да е по-висока от стойността на сделката, която предстои да бъде извършена с външния човек.
Държавата се готви още да забрани промяната на предназначението на земеделските земи и да забрани върху тях да се строи в районите, където няма приет общ устройствен план. Така на практика в над две трети от България ще се забрани смяната на статута на ниви и строителството върху тях, коментират експерти. Общините с приет общ устройствен план са по-малко от 40 от общо 264.
12 човека вече казаха какво мислят, Ваш ред е!
Източник: вестник "Труд"
Посещения: 3006
Дата: 11.12.2011, 09:40
Подобни новини
Коментари
добави коментар
В Ботевград имали гаражи? Май всички са префасонирани на търговски обекти.
|
Законодателството у нас е безпрецедентно.Съществува Закон за етажната собственост, но няма дефиниция какво е етажна собственост. Къща на два етажа с два апартамента етажна собственост ли е? Второ.Както личи от горното съобщение самостоятелните гаражи ги приравняват към етажната собственост и за тях ще е в сила чл. 33 от Закона за собствеността (ЗС), което е поредната глупост защото те са самостоятелни обекти.Обикновено се казва, че непознаването на закона не те оневинява. Но в България не е така. Буквата на закона може да го знаеш, но почти всеки член от законите има тълкувателно решение от Върховен съд, което може да преобърне същността на съответния член. Конкретен пример е чл.33 от Закона за собствеността, за който се отнася горното съобщение.Основното изключение е тълкователно решение от м. април 1960 г. на Върховен съд което преобръща този член с главата надолу. Но обикновения човек, чете самия закон, а няма начин да знае тълкователните решения.И при нарушение на чл.33 човек подава иск в съда, наема адвокат и губи средства. Оказва се че в неговия случай е в сила тълкователното решение и той губи делото.По този начин човечеца губи средства, пълни гешките на адвокатите. Ако закона бе променен и се вкара това тълкувателно решение в закона, човека няма въобще да подава иск в съда.
|
А какво е то?
|
Ами има три неясни дефиниции:1. Какво е етажна собственост", 2. Какво е "хоризонтална етажна собственост", 3. Какво е"Режим на етажна собственост"
|
Нямате ли какво да си чешете, та дразните клавиатурите.
|
А не трябва ли първо да предложим на кмета да му подарим гаража и ако той не приеме, да докажем пред 16 нотариуса, че той не го иска и чак тогава да го предложим на съседите, а ако и те откажат, да си е наш доживот?
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари