В словенския курортен град Лашко бе даден старт на проекта „Медията като мост за комуникация през Дунав”, финансиран от Академия за централни европейски училища (ACES). Общо 150 учители и ученици от 9 държави, както и представители на организацията, участваха в петдневната конференция. България бе представена от 10 училища, сред които ПГТМ „Христо Ботев”.
На пресконференция, която се проведе днес в учебното заведение, представителите на професионалната гимназия – Милена Андонова - учителка, която е в ръководния екип на проекта, и Преслав Тодоров, ученик от 10 „д” клас, споделиха пред ученици и медии своите впечатление от престижния форум.
„Организацията беше на изключително високо ниво. Целта на конференцията беше да се запознаят участниците от различните държави, да обменят опит за това как работят по проекта, какви дейности осъществяват по него, имат ли някакви проблеми във връзка с неговата реализация, да упражняват чуждите езици, които владеят. Работният език беше английски. Участниците имаха възможност да обогатят чуждоезиковите си умения, както и да научат думи на езиците, които не знаят. Лекциите се редуваха с дейности под формата на игри с поучителен характер и за отмора. Тези игри целяха да покажат на участниците как се създава и как се работи в екип, колко важно е да изслушваш другия, да проявиш интерес към неговите идеи и мнения, да ги научи да споделят мечтите си, защото могат да получат подходящ съвет как да ги осъществят. Дори всеки от нас получи специално „тефтерче на мечтите”, за да записва своите мечти.
Полезно бе да научим повече за това как се прави проект, как въздействат медиите и рекламите върху човешкото съзнание. Друг интересен момент беше ориентирането по карта на непознато място. Имахме възможност да проверим на практика дали се справяме добре в това отношение”, разказа Милена Андонова. Тя показа богат снимков материал от посещението в Словения.
Преслав Тодоров допълни, че заедно с неговата връстница от училището-партньор на ПГТМ в Северозападна Унгария са създали флаг на партньорството. Той каза още, че догодина ще кандидатства за помощник на организаторите на работните срещи по проекта.
През следващата седмица 10 възпитаници на ПГТМ „Христо Ботев”, с отлични познания по английски език и компютърни умения, заминават за Унгария. В рамките на една седмица те ще гостуват на училището, с което си партнират по проекта. През февруари догодина унгарски ученици ще върнат визитата.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари