Проектът „Ромите - дивото цвете на Европа“ финализира своята дейност с официално заключително събитие - представяне на изработено от учениците от група по дейност 2 „С четка и палитра”, с ръководител Николай Георгиев монументално пано „Из ромския живот”.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. По него работиха СОУ „Христо Ясенов”- гр. Етрополе и с партниращата организация ОУ „Христо Ботев“ - с. Лопян.
В красиво подреденото и украсено фоайе на 1 етаж в СОУ „Христо Ясенов”- гр. Етрополе се събраха всички ученици, участвали в проекта през изминалата една година. Присъстваха също ръководителите на групи от двете организации, ръководният екип на проекта, родители, гости и представители на регионалните медии.
Росица Василева - координатор на проекта, представи работата на групите по дейности:
Дейност 1: Частичен ремонт на класни стаи и оборудване с някои ДМА
Дейност 2: Изработване на декоративно пано
Дейност 3: Възстановка на традиционен ромски празник с типични ромски облекла и съответен от българския празничен календар. Ромски костюми и накити, песни и танци и традиционна кухня.
Дейност 4: Съвременните технологии в подкрепа на интеграцията на ромските учениците от начален етап
Дейност 5: Проучвателна дейност - „Роми за пример” /преуспели хора в различни области на стопанския и обществен живот\; застрашени от изчезване ромски занаяти- демонстрация на калайджийство, кошничарство, обработка на кости и на животинска козина за четки; рецепти от народната медицина
Дейност 6: Изучаване на ромския фолклор /приказки, календарни и обредни празници/ и изработване на дипляна „Ромски празничен календар“ и мултимедийна презентация
Дейност 7: Здравни беседи
Дейност 8: Работна среща с училище, развиващо дейности по сходна програма.
Росица Василева също съобщи, че на сайта на училището: www.hristo-yassenov.com всички презентации на групите ще бъдат достъпни в секция "Проекти".
Николай Георгиев представи паното, което ще украсява СОУ „Христо Ясенов”- гр. Етрополе и ще показва, че ромите имат своя бит, култура и ценности, но че те колкото и да са специфични имат много общочовешки черти и добордетели. С паното, както и с всички дейности по проекта се утвърждава в училището атмосфера за между културно опознаване, сътрудничество и сближаване и се повишава между културната диалогичност.
Учениците от група "Сладкодумче" и "Чародейни разказвачи" с ръководители Петя Георгиева и Мария Транчева изготвиха дипляна с ромските празници и обичаи и я промотираха сред гостите. Групата "Сладка магия" с ръководител Петя Цекова изпълни една песен под съпровод на акордеон.
Финалните думи бяха на Светла Вълова, директор на СОУ „Христо Ясенов”- гр. Етрополе и ръководител на проекта, която благодари на ЦОИДУЕМ, на всички участващи и на партниращата организация за ползотворната работа и пожела бъдещи творчески успехи!
Текст: Росица Василева
ДОПЪЛНЕНИЕ: От редакцията на сайта качваме отделно благодарственото писмо на Светла Вълова до директора на ЦОИДУЕМ – гр. СОФИЯ.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари