Началото на новия шампионат за Балкан бе като приказка. Зелените не само победиха в първия си мач като домакин Рилски спортист, но направиха това по изключително убедителен начин. Те спечелиха с 26 точки разлика - 93-67, като не оставиха съмнение, че бяха далеч по-добрият отбор в този мач.

Всички в Ботевград се надяваха Балкан да победи в първата си домакинска среща. Предвиждаха го в прогнозите дори специалистите. Малцина обаче бяха онези, които очакваха, че това ще стане толкова категорично. Дори и - както призна след мача - самият старши треньор на Балкан Петър Клечков. Но след едно страхотно второ полувреме, които домакините изиграха, Балкан не оставиха никакви шансове на своя съперник.

Тимът от Самоков поддържаше равновесие само през първите двайсет минути. Само са няколко минути след началото второто, обаче, с невероятна канонада от тройки на Балкан преднината започна да набъбва светкавично. Третата част завърши 31-15, а четири минути преди края на срещата разликата достигна до 30 точки при 86-56.

Петима от Балкан отбелязаха над десет точки. Най-резултатен със 17  бе Урош Петрович, Иван Лилов вкара 15, с по 13 са брат му Любомир и Станимир Маринов, Мартин Маринов завърши с 11 с 3/3 от тройката. Впрочем зелените имат много висок процент за 3 точки - 58 (14 от 24), както и за две точки - 61%. Те превъзхождаха и в други показатели: 21 асистенции срещу 14 за Рилски спортист, борбите са 34 на 28.

От Рилски спортист най-добър бе Христо Захариев, който отбеляза 22 точки. Той бе и единственият с двуцифрен актив от своя отбор.

Балкан - Рилски спортист 93-67 (19-16, 21-18, 31-15, 22-18)

Балкан: Хънт 5, И. Лилов 15, Биегович 7, Петрович 17, М. Маринов 11 (Ст. Маринов 13, Тодоров 8, Бозов 6, Л. Лилов 13, Бинев 2, Пасков, В. Иванов)

Рилски спортист: Смит 10, Миркович 8, Гуджино 8, Захариев 22, Дюпри 6 (Славейков 9, Ваклинов 4, Георгиев, Киров)

Рефери: Владимир Цеков, Мирослав Томов, Младен Марков