Есента – най-романтичният от всички сезони, е към края си.
Един уникално красив сезон с толкова много красота и цветове…
Златна есен! Усещане за изобилие, спокойна благодат, меко есенно слънце и огнено-златни багри на листопада – всичко се слива в един прекрасен и вълнуващ ритъм.
На този ритъм станахме свидетели в откритото занятие на най-малките – децата от детската градина в Лопян.
Изпъстрена в есенни багри, изобилстваща от есенни плодове, зеленчуци и цветя атмосфера! Децата събираха плодовете на дърветата, разпознаваха ги и ги разделяха по видове; познаваха по вкуса плодовете; събираха и разделяха по цветове листата от дърветата; рецитираха стихотворения; рисуваха с ръчички есенно дърво и много, много други забавни и весели есенни занимания.
С много настроение и с много обич се подготвихме да изпратим есента и съхраним нейните творби за зимата.
За тях, най-малките, есента със сигурност ще остане в сърцата им, ще я разпознават като най-любимия сезон…
7 човека вече изразиха своето мнение - споделете вашето!
Източник: botevgrad.com
Посещения: 3625
Дата: 20.11.2012, 13:14
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Братя Българи, не купувайте фалшиви лекарства от "Софарма", от "честният" частник Огнян Доне, и онзи скачак от партия в партия шурия Атанас Щерев. Но ето какво верую изповяда преди време един наш едноличен търговец-лекар, бивш член на БКП и водещ партиен функционер в Института по еднокринология, след това член на СДС, НДСВ и вече бивш парламентарист, станал в заключение щастлив собственик на една вип АГ болница у нас – небезизвестният д-р Атанас Щерев: „Пазарът ще бъде този, който ще определя цените на прегледите. Реалната себестойност на услугата, плюс възможната за дадения пазар печалба, е пазарната цена на услугата.“ – рече родното медицинско „светило“.
|
Седя над белия лист и се чудя с какво да започна. Умът ми не побира „атлантическите ценности“, с които се сдобихме през т. нар. „преход“. Естествено, че става дума за бонусите, за байганьовското цинично биене в гърдите на разни пишман здравни ръководители за въображаеми заслуги, довели обаче само до реални самовъзнаграждения. За невероятните законни плащания на напълно ненужни „бордове“, за някакви невероятни грабежи на болните и умиращите от рода на „дарения“, „такси за избор на екип“, за легален пазар на средства за живот, при това с ДДС, за хонорари и т. н.
А какво да кажем за милата, родна „Софарма“ и за честния частник Огнян Донев, чието име, заедно с това на съдружника му по „бизнес“, доскоро (интересно защо само доскоро?!) не слизаше от екраните на телевизорите и страниците на вестниците. Впрочем навремето пак цели вестникарски страници бяха изписани за извършената от него (в съучастие с лъчезарната усмивка на винаги невинния Софиянски) т. нар. приватизация на най-голямото и добре печелещо фармацевтично предприятие у нас. Оттук нататък, както казва Ататас Щерев, се развихри „възможната за даден пазар печалба“. Т. е. три-четири пъти по-високи цени на лекарствата на „Софарма“, продавани у нас, в сравнение със същите, продавани на комшиите. Ама имало болни, бедни, умиращи... Техен си проблем! |
Разбира се за всичко това не само собственикът на „Софарма“ е виновен. Но пък е еднолично виноват за друг един „подвиг“.
Става дума за лекарството на „Софарма“ с търговското име „аналгин-хин“. Всъщност това е старата, много популярна някога комбинация „аналгин-хинин“. Но тъй като никой от пишещите братя и сестри по въпросите на медицината не разбира нищо от това, за което пише, никому не е направила впечатление хватката на честните частници. В листовката на препарата „Аналгин-хин“ като активна съставка е посочен само аналгинът (метамизол) – 250 мг в таблетка. Липсва обаче другата активна съставка – хининът. Не, не липсва. Хининът фигурира, но хитро е скрит сред т. нар. „помощни вещества“, без да се посочва количеството му в една таблетка. Е, това вече и шаманите от племето лумбо-думбо от джунглите на Амазонка не биха си го позволили! Защото помощното вещество задължително трябва да бъде индиферентно, т.е. безвредно. А че хининът не е безвреден, а напротив, силно токсичен, се знае още от началото на приложението му в медицината (ХVІІІ-ХІХ в.) и се използва понастоящем само като средство за лечение на малария и изключително по лекарско предписание. |
От ефира на „Канал 3“, където прозвуча откровението на Спасов, се разбра още, че бонусите в подопечното му богопомазано здравно заведение не са били само индивидуални.
Там се е извършвала трансплантация на органи без юридическо право за това и са раздадени над два милиона лева за награди и празнични добавки, с което разходите са надхвърлили бюджета от 16 млн лева за миналата година (от които 12 са от държавни дотации, т. е. от джоба на нашего брата) и са станали почти 32 милиона. И разбира се, никой нищо не знае за това, което пък стана ясно от безпомощното повдигане на раменете на т. нар. здравна министърка, запитана пред камерите по този въпрос. Но това е то демокрация и пазарна икономика! Нали помните как дълго време масово протестирахме срещу въведения от Радослав Гайдарски „избор на екип“, което си беше просто един узаконен рекет. И след като той уж официално бе премахнат, на сцената излязоха пък „даренията“. |
Че като се юрна да дарява народа – по 500 лева на едноличен търговец – лекар, по 1000 лева на търговско дружество, наричано навремето „болница“! Но, както казва сегашният шеф на НЗОК Цеков (ако ви прави впечатление не пиша „д-р“): „Ако искате оригинални лекарства и качествено лечение“... нали така, ще плащате!
„Клиничните пътеки у нас създадоха икономистите. Те не се интересуват, че най-важната задача на медицината е да лекува пациентите... Направиха ги, защото разни дръвници пръснаха 150 000 долара да ходят да гледат западното здравеопазване. А и в комисията към Народното събрание имаше (има ги и сега, б. а.) медицински неграмотни хора, които са там, само за да вземат пари за участие в заседанията“ – казва един от най-добрите хирурзи у нас доц. Недков от Ямбол. Така стигаме и до прочутите „делегирани бюджети“, „лимити“ за срок на лечение, „лимити“ за направления за лабораторни и инструментални изследвания и т.н. Онзи ден ходих при моята общопрактикуваща лекарка (както се казва модерно – джипито). Тя ми се оплака, че от НЗОК я глобили 240 лева за септември, защото надвишила лимита на направленията, които дала за изследвания. „Как да не ги надвиша – справедливо се възмущаваше тя. – Аз съм преди всичко лекар, а не чиновник и не мога да оставя нито възрастните, нито сериозно болните без да проверя със съвременни методи състоянието им!“. |
ато сме аборигени, така ни се пада
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари