Шоколадовата фабрика на "Сигма био" в Ботевград, която не работи от близо две години, се продава от синдика на дружеството. Сградите, машините и търговските марки на предприятието ще бъдат предложени за общо 1.8 млн. лв. на търг във вторник. Макар че повечето активи са нови или модернизирани, вероятността да се намери купувач от първия път не е голяма. Не на последно място и защото това е поредният производител на шоколадови и захарни изделия, който пое по пътя на фалита през последните години.
Първи опит
"Сигма био" влезе в процедура по несъстоятелност през март 2012 г. по искане на самото дружество. За начална дата на неплатежоспособността беше обявен 21 октомври 2011 г. През лятото на миналата година производството беше временно спряно заради липса на средства, с които да се извърши процедурата, но месец по-късно беше възобновено, след като Обединена българска банка, която е най-големият кредитор на дружеството, внесе необходимата сума. Компанията дължи на банката близо 950 хил. лв. Кредитът е обезпечен с ипотека.
Сегашният търг е първият опит за осребряване на имуществото. Активите са обединени в две групи. Първата включва промишлени сгради с площ от 920 кв.м и начална цена от 614.8 хил. лв. Вторият пакет е оценен на 1.144 млн. лв. и в него влизат още седем промишлени сгради (около 1000 кв.м), 2 дка земя, машини и оборудване, както и 16 търговски марки. Сред по-популярните марки на "Сигма био" са шоколадовите бонбони "Морска пяна", "Дамски каприз", "Карамелени мечти" и други.
Ден преди търга обаче все още никой не беше внесъл задатък за участие. По думите на синдика Димитър Банков сумата може да бъде преведена и във вторник сутринта. "Важното е парите да пристигнат в сметката на дружеството до 12 ч., за когато е насрочен търгът с тайно наддаване", уточни той.
Първи сигнали
Създадената през 1993 г. "Сигма био" беше сред средно големите производителите на пазара в страната. Тя работеше основно със складове и търговци на едро, а малка част от продукцията й се продаваше в търговските вериги. За 2010 г. компанията отчете 2.2 млн. лв. продажби, но излезе на загуба от 31 хил. лв. Именно по това време проблемите в предприятието започнаха да се усещат. Критично обаче за дружеството се оказа лятото на 2011 г., когато продажбите спаднаха драстично. Макар че за производителите на шоколадови и захарни изделия летните месеци са традиционно слаби, за "Сигма био" те се оказаха решаващи. Производството рязко намаля, приходите вече не достигаха за покриване на разходите и от септември компанията беше принудена да спре производство. В писмото, с което дружеството предупреждава партньорите си, като причина за спирането се посочват финансови затруднения. Те се виждат ясно от отчета за 2011 г., който показва, че оборотът се е свил до 913 хил. лв., а загубата е скочила до 556 хил. лв. От близо 60 работници в добрите години към края на 2011 г. във фабриката е имало едва 13 души.
Защо се стигна дотук
Още в началото на 2012 г. компанията подаде молба за откриване на производство по несъстоятелност. В документа се посочва, че дружеството не може да плати задълженията си към кредиторите, защото наличните активи са недостатъчни. Освен това то не разполага с парични средства или имущество, "защото кризата унищожи наличните парични запаси и активи, няма никаква дейност и никакви приходи". Любопитното е, че една от причините за тежкото положение на фирмата е именно разрастването й в предходните години. От компанията тогава коментираха за "Капитал", че инвестициите в разширяване и модернизация са я оставили без капиталови резерви за годините със свито потребление. Пак те са причината и за банковите й задължения. Пред местен новинарски сайт /botevgrad.com/ пък управителят на дружеството Владко Тахирски тогава посочи, че една от най-големите трудности, с които се сблъскват, е нелоялната конкуренция. Освен кризата и ниската покупателна способност през 2011 г. производителите на захарни изделия като цяло бяха затруднени и от поскъпването на основни суровини като захар, какао и какаови продукти. В този период затвориха и редица други фирми в бранша.
Шоколадовата фабрика в Ботевград се продава
29 човека вече изразиха своето мнение - споделете вашето!
Източник: вестник "Капитал"
Посещения: 5629
Дата: 25.06.2013, 09:25
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Ще фалират, и още как! Не може с евтин труд да произвеждаш боклуци, да слагаш 200 грама от тях в огромна лъскава кутия и да ги продаваш на ТРОЙНА цена спрямо западните качествени бонбони и шоколади! Същата участ очаква и останалите БГ-"производители", ако не слязат на земята!
|
Причините са много, но една от главните е неравноправния договор за влизане в ЕС. България бе лишена от правото да произвежда захар ,което обрече производителите на захарни изделия на фалит или да се продадат на някоя западна компания имаща квота за захар. Друг голям удар беше навлизането на големите търговски вериги. Само за справка : От 27 страни членки на ЕС ограничения в дейността им има в 26. Разграденият двор или 27-та държава е България. Отделно има и други причини.НО Е ФАКТ ЧЕ На пазара почти не останаха големи производители с български собственик.
|
номер 1 ,ти явно не си ял "Морска пяна".
|
Много е висока цената.Преди 5 години може би ,но сега е нереална.
|
#2, и по силата на кой закон е възможно да се забрани на България да произвежда захар? Нещо си се объркал, струва ми се!
|
има и друга причина и тя е в кадрите, като знам как крадяха служителите в тази фирма и криза да нямаше пак щяха да затънат.....
|
Те в Никас крадат 100 пъти повече, #8, пък още не са затънали! И как няма да крадат, като работят като роби за жълти стотинки? Докато средната заплата ЗА РАБОТНИК не стане поне 1000 ЕВРО, тази държава няма да се оправи!
|
какво крадат в никас? сложат по някой евтин салам в джоба на излизане... голяма кражба удрят...
|
До номер 6 -има го в споразумението за влизане в ЕС.Като резултат всички захарни заводи са на практика затворени , а Горна Оряховица работи с австрийска квота за което разбира се плаща.Резултатът е видим захарта от 70-80ст на дребно през 2005-2006 стана около 2лв в края на 2007г.
|
аман от самозвани бизнесмени да фалират та да остнем 10-тина да знаем защо работим нямой чул че нещо се продава и давай да отваря магазин аман от музовири само бъркат водата еднодневки бе да им м****а създаат ми нерви аз продавам в чуваки храна за животни и тоя до мен прави гуми и един ден докара да продава и той храна от къде на къде изаде ми хляба иде ми да го запаля маани еми ги изнася насред пътя да спират при него нахална работа безочие и наглост то в тоя град и без това никои не купува та сега ни той ни аз какво да го правя а кажете
|
nikolaibratanov, преди 12 години |
Крадат и още как 12! Говори се, че крадат и зареждат заведения и магазини! Даже и на частни лица се продавало!
|
Коментар 14 е до №10.
|
Вие сигурно им светите,като крадат ........ или си пишете ей така ......
|
Истина е 17.
|
КОМУНИСТИЧЕСКИ КАПИТАЛИ, ПРАНИ, ИСУШЕНИ, НА МНОГО ,ДАДЕНИ ПО МАЛКО ,И НА МАЛКО ДАДЕНИ ПО МНОГО. ПАРИТЕ СА СЕ ВЪРНАЛИ ОБРАТНО ,ТАМ ОТКЪДЕТО СА ДАДЕНИ, НЯМА ФАЛИРАЛИ КАПИТАЛИ, НА ОНЕЗИ ЧИЧКОВЦИ С РАЍРАНИТЕ КОСТЮМИ.
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари