Шампионите от "Лукойл Академик" направиха първа стъпка към поредната си титла в българския шампионат. Днес следобед те победиха "Балкан" с 93-64 в първия мач от финалния плейоф.

И двата отбора играха навито и създадоха немалко емоции на зрителите в залата в Правец, сред които повече от 80 процента бяха от Ботевград. "Зелените" поведоха с 3-0 с три наказателни удара на Иван Лилов, и държаха добре през първата част, като в средата й резултатът бе равен 13-13. След което започва да се случва логичното. Пред погледа на своя президент Валентин Златев те започнаха да трупат преднина, която в края на срещата достигна до осезаемо измерение.

Последните 3 минути двамата треньори Желко Лукаич и Георги Младенов пуснаха в игра по-младите играчи, които оформиха крайния резултат 93-64 за "Лукойл Академик", който поведе с 1-0 победи.

Най-резултатни в срещата бяха Уили Дийн с 21 токи за домакините и Атанас Радев със 17  за "Балкан".

За първата финална среща пристигна новият президент на БФБ Михаил Михов. Срещата бе наблюдавана още от кметовете на Правец и Ботевград - Красимир Живков и Георги Георгиев, както и от Христо Стоичков.

Единствено под нивото на финала и като концентрация, и като действия бе тройката рефери. Особено Койчо Желев, направил много грешки и неадекватни отсъждания, а и Искрен Манолов. Главният Димитър Гологанов видя доста зор, докато им оправи бакиите. Към края и той повече се усмихваше, отколкото свиреше.

Над всички в мача бе ботевградската агитка, която не спря да подкрепя своя отбор от началото до края на срещата, въпреки чувствителната загуба.

Лукойл Академик - Балкан 93-64 (26-17, 23-15 22-18, 22-14)

Лукойл Академик: Дийн 21, П. Антич 17, Стойков 15, Чанак 12, О' Банън 6 (Стефанов 12, Банев 0, Костов 6, Филипов 2, Христов)

Балкан: Болковац 10, Л. Лилов 6, И. Лилов 9, Радев 17, Мортън 7 (А. Антич 9, Наков, Янков 6, Борисов)

Втората среща е в четвъртък, 15 май от 17.30 часа, отново в Правец.