В първия си мач в Арена Ботевград отборът на Балкан тръгна по най-добрия начин - с победа. Зелените спечелиха срещу Ямбол с 94-71 (24-22, 20-19, 18-20, 32-10) в последния мач от 23 кръг на ТЕСИ НБЛ.

Повече от две хиляди зрители бяха дошли в Арена Ботевград за първия официален мач на мъжкия тим. Част от тях вероятно предимно от интерес към новото съоръжение, но пък дано с играта си тази вечер повечето да са се запалили и да идват и по-нататък и да подкрепят отбора.

Получи се интересен двубой, като крайният резултат не отразява действителния развой на мача. Защото преди последните десет минути Балкан водеше само с 1 точка - 62-61, въпреки че като цяло контролираше играта. Но именно в последния период гостите рухнаха, което показва и резултатът от четвъртината - 32-10 за Балкан.

Зелените започнаха силно и в 8-та минута водеха с 24-12. След това обаче не можаха да отбележат кош до края на частта, както и в първите две минути от втората и със серия от 10-0 ямболци намалиха до 24-22. Гостите продължиха да играят добре, най-вече чрез Говедаров и Кащропил, и в 16-та минута дори поведоха с 1 точка - 29-28. Балканци обаче успяха отново да излязат напред и на полувремето резултатът бе 44-41 в тяхна полза.

Най-оспорвана бе третата четвъртина, която премина през няколко резки приливи и отливи за двата тима. Само за две минути зелено-белите дръпнаха с 10 точки - 53-43, ямболци бързо свалиха до 2 при 60-58. Също толкова бързо обаче домакините отново поведоха с 10 при 75-65, но със силна серия и тройка в последната секунда Ямбол доведе изоставането си само до 1 точка - 62-61.

Двата тима играха без основни единици - Балкан бе без Лоугън Стъц, което доведе до известни проблеми под кошовете, за Ямбол липсваше контузилият се Станислав Славейков.

За отличната отборна игра на Балкан показателен е фактът, че тимът има цели 30 асистенции, като трима от играчите му са със 7 завършващи подавания - Павел Маринов, Груев и Станимир Маринов. Страхотна бе и стрелбата от тройката - цели 18 пъти зелените бяха точни зад дъгата от 36 опита, което е точно 50 процента.

Най-резултатен за победителите с 24 точки бе капитанът Павел Маринов. 15 точки вкара Ноа Далман, с 14 е Иван Лилов, 11 има Станимир Маринов. 8 точки и 7 борби са за Седмак, също с 8 е Мартин Маринов.

С по 18 точки за Ямбол са Кащропил и Говедаров, по 9 добавиха Павлин Иванов и Чолаков.

В другия мач днес Черно море Порт Варна загуби като домакин от Левски с 2 точки разлика - 84-86. По този начин Балкан отново излезе на второ място във временното класиране.