Зелените започнаха с победа четвъртфиналната плейофна серия от първенството на ТЕСИ НБЛ. Тази вечер в Арена Ботевград те се наложиха над Спартак Плевен с 93-77 (21-18, 27-19, 22-18, 23-22). Втората среща е след два дни - на 3 май, събота в зала Балканстрой в Плевен. При успех на Балкан във втория мач серията приключва, тъй като се играе до 2 победи. При успех на Спартак третата среща ще бъде на 5 май в Ботевград.

Старши треньорът на Балкан Алекандър Тодоров даде почивка на Иван Лилов, който има здравословни проблеми и пропусна мача за бронзовите медали на Файнъл Фор в Прищина. Заради контузия не игра и Александър Груев.

Гостите поведоха с 8-2 в първите две минути и това бе единственото им повеждане в мача. Само след минута Балкан бързо изравни и спечели първата част с 21-18. През втората увеличи преднината си, която на полувремето бе 11 точки - 48-37. В третата и четвъртата двата отбора заложиха повече на стрелбата, в която по-добри бяха играчите на Балкан. Към края разликата стигна 20 точки, а последната сирена фиксира крайното 93-77.

Домакините имат 60 процента стрелба срещу 48 на Спартак, а тази за 3 точки бе 52 на сто - 14 тройки от 27 опита. Спечелиха и борбата под двата коша - 38 срещу 25.

Трима от Балкан са с 20 и повече точки. Най-резултатен с 28 е Станимир Маринов с 4 тройки, 4 асистенции и 4 борби. Капитанът Павел Маринов отбеляза 21, с 20 точки е Мартин Маринов, който има 6 тройки при десетте си опита зад дъгата. Далман вкара 7 точки и овладя 12 борби, с 6 е Стъц, по 4 вкараха Божович и Седмак, с 3 е Тенчев.

За Спартак най-точен бе Веселин Георгиев с 21 точки, с 15 е Топчов, 14 има Танев.