За радост на над 2500 зрители в Арена Ботевград, днес отборът на Балкан победи Левски в първия мач от полуфиналната плейофна серия. Резултатът от срещата е 89-77 (23-20, 17-17, 20-24, 29-18).

Както се очакваше, мачът бе изключително оспорван почти до самия му край. Премина през много обрати и смени на водачеството и много изравнявания. Домакините взеха първата част с 23-20, на полувремето след равенство във втората авансът им от 3 точки остана. В третата четвъртина обаче сините успяха да направят обрат и след нея водеха, макар и само с 1 точка - 61-60.

Гонитбата продължи и в първите пет минути на последния период. След това обаче балканци дръпнаха  със 78-71, гостите не можаха да реагират своевременно - стрелбите им бяха неточни, а и защитата на Балкан бе на висота. И  две минути преди последната сирена авансът на зелено-белите стана двуцифрен за заслужената победа в този първи мач.

Стрелбата на двата тима бе равна - по 56 процента, но Балкан има 9 тройки от 26 опита, а Левски - 4 от 19. Зелено-белите спечелиха борбата под кошовете - 40 срещу 33 овладени топки, имат и 9 асистенции повече - 23 спрямо 14. И нещо, което е впечатляващо - направиха само 7 грешки за целия мач среще 13 на съперника.

Много силно полувреме изигра за Балкан Иван Лилов. През първото той имаше само две точки, и то от наказателни удари, но през второто бе неудържим и завърши с 19. С поредния си дабъл-дабъл е Ноа Далман - американецът отбеляза 18 точки и спечели 11 борби под двата коша. С най-висок коефициент е капитанът Павел Маринов. Той вкара 14 точки, има 8 борби, 6 асистенции и 2 отнети топки. Отличен мач изигра и Станимир Маринов с 8 точки и 8 асистенции, силно се включиха и Лоугън Стъц, който също има 8 точки, и Слободан Божович и Александър Груев със 7 точки, с 3 се отчете Мартин Маринов..

За Левски Брандън Хийт вкара 24 точки и направи 9 асистенции, с 12  и 7 борби е  Христо Захариев, по 11 точки отбелязаха Джумейн Джоунс и Николай Върбанов.

Втората среща от полуфиналния плейоф е в неделя, 11 май от 17.30 ч. отново в Арена Ботевград.