Председателят на националното сдружение „Синята планета” – Пейо Майорски, оказва пълна подкрепа на сдружение „За Ботевград” в битката срещу поголовното изсичане на горите в Ботевградско. Пейо Майорски лично присъства на проверката на сечища в района на ТП Държавно горско стопанство – Ботевград, извършена в периода 9 – 11 юли 2014 год. по искане на Мартин Тинчев, който оглавява местната организация. Днес председателят на „Синята планета” ще внесе жалба срещу председателя на проверяващата комисия – Радка Христова Бояджиева – главен експерт в Регионалната дирекция по горите – София.


В жалбата, адресирана до Емил Георгиев – народен представител и председател на партия Политически клуб „Екогласност”, пише: 


Искам да изразя голямото си възмущение и огорчение от действията на инж. Радка Христова Бояджиева – главен експерт при Регионална Дирекция по Горите гр. София. През периода от 09.07. – 11.07.2014 год. извършихме проверки на сечища в района на ТП ДГС – Ботевград. След приключването на проверките, участниците в тях се събрахме в офиса на РДГ – София в гр. Ботевград, където инж. Бояджиева пристъпи към оформянето на протокола с резултатите от теренните проверки. След като приключи със съставянето на документа и запозна със съдържанието му всички присъстващи (15 души), и те се съгласиха да го подпишат, тя взе протокола и го отнесе в административната сграда на ТП ДГС – Ботевград, която се намира срещу офиса, където бяхме ние. Там запозна със съдържанието му Директора на ТП ДГС – Ботевград инж. Веселин Нинов. С тези поощряващи неравноправието действията, инж. Бояджиева изнерви до краен предел и нагнети напрежение между присъстващите, голямата част от които възроптаха и изразиха недоволството, на което тя отвърна с думите: „Аз съм председател на комисията и ще процедирам така, както аз реша!”. После отправи словесни нападки лично към г-н Мартин Тинчев с думите: „Няма вече да ти търпя исканията”. Тя продължи в този дух,  употребявайки през цялото време неучтивата форма на обръщение „Ти”.
В крайна сметка инж.Радка Бояджиева редактира протокола по искане на директора на Горско стопанство – Ботевград  инж. Веселин Нинов. Това удължи престоя ни и ни отне от времето. Стигна се до напускане на някои от членовете на комисията. Те си тръгнаха крайно изнервени и недоволни. Наложи се да им се обаждаме и да ги увещаваме да се върнат обратно, за да подпишат протокола.
Към всичко това искаме да добавим и недоумението си от ниската подготовка на всички служители от РДГ – София и ТП ДГС – Ботевград, които трябваше да снабдим с ролетки с метални ленти и спрейове с боя (необходими за извършването на проверката), закупени с лични средства, въпреки че това не беше наше задължение.


В сигнала  Майорски настоява да се потърси отговорност за действията на Радка Бояджиева. Според него те са „недопустими за държавен служител, който трябва да работи в полза на обществото, спазвайки законите на Република България”.


 
От сдружение „За Ботевград” предоставиха на bootevgrad.com снимки от проверката, придружени със следните коментари.


Сн.№1: От  9 до 11 юли 2014г. се извърши проверка от отдели 480в, 481ж на ДГС Ботевград по сигнал на Мартин Тинчев – председател на сдружение „За Ботевград“, за незаконна сеч във землището на с. Краево.
Сн.№2: Отсичането на зрели дървета (т.е. дървета с диаметър над 18 см на гръдна височина) в горите е допустимо единствено когато тези дървета са добре отбелязани в основата с шестоъгълна контролна горска марка.
Сн.№3: Резултатът от незаконната сеч в българските гори е не само ощетяване на собственика на гората (предимно държавата като собственик на над 70  % от горите в България), но води и до разстроена структура на горите, които не могат ефективно да изпълняват многообразните си функции по охрана на водите, защита от ерозия, опазване на биологичното разнообразие и ландшафта и т.н.
Сн.№4: Прикриването на незаконна сеч е възможно без участието на горски служители, тъй като фиктивното маркиране на вече отсечени незаконни дървета често се извършва с фалшива марка с шестоъгълна форма от самите дървосекачи (в случая и двете дървета са маркирани с прясна боя, като по предното има следи от марка). Причината е, че при 99 % от официално маркираните дървета данните на официалните марки изобщо не личат върху дървесината и това прави невъзможно разграничаването на фалшива от оригинална контролна горска марка.
Сн: №5: Всяко незаконно отсечено дърво може да бъде маркирано впоследствие от горския служител. Това е честа практиката, когато се цели прикриване на незаконна сеч. В случая тези две отсечени дървета са маркирани с боя, но без контролна горска марка, с което е направен неуспешен опит за прикриване на незаконната сеч.
Сн.№6: По правило незаконно отсеченото зряло дърво се познава по липсата на контролна горска марка в основата му.
Сн.№7: Незаконният добив на по-дебели дървета генерира високи печалби за дърводобивната фирма, особено когато дървесината не се отчита на горските предприятия и се извозва незаконно до крайния потребител (цех, склад, ползватели на дърва за огрев и т.н.). Този вид незаконна сеч стои в основата на популярната корупционна схема 19:45 в горите. Образно казано -  разрешава се сеч на маркирани дървета с диаметър 19 см, а дърводобивните фирми влизат в гората и БЕЗКОНТРОЛНО отсичат по-доходоносни немаркирани дървета с диаметър 45 см, като част от нерегламентираните печалби се отчитат по схемата.
Сн.№8: В незаконните сечища прави впечатление, че избирателно се изсичат по-дебели дървета, макар и незаконно, а по-тънките дървета, които са маркирани за сеч се оставят непокътнати поради липсата на икономически интерес към тях.
Сн.№9: Осечено дърво на границата на отдел, което е абсолютно недопустимо.