В снощната емисия „Новини” на телевизия „Ботевград” председателят на сдружение „За Ботевград” Мартин Тинчев и директорът на Горско стопанство – Ботевград – Иван Степанов коментираха предложенията на ГЕРБ, Реформаторския блок и Националния фронт за спасение на България за налагане на мораториум върху износа на дървесина.
„В продължение на една година сдружение „За Ботевград” настоява за мораториум върху сечта и износа на дървесина. Искането им бе адресирано до Народното събрание, всички парламентарни групи и други институции. „Десет месеца по-късно всички парии се надпреварват коя първа да внесе това предложение в Парламента”, каза Мартин Тинчев. Според него ефектът от мораториума ще се усети, тъй като вътрешното ползване на дървесина е много по-малко от износа, което ще доведе до намаляване на сечта. По думи на Тинчев тримесечният период на мораториума е твърде кратък. „Трябва да бъде приет мораториум, който залага на цялостна проверка на горите, да се установи какво е тяхното състояние. Това не може да стане за три месеца”, каза той.
„Когато цял свят говори за глобално затопляне на Земята, ние трябва да решим веднъж завинаги какво ще ни бъде отношението към гората, каква ще бъде нашата философия към гората, а това няма как да остане в сегашния си вид, защото по този начин унищожаваме единствената естествена бариера срещу природните бедствия, добави Тинчев.
Държавата няма представа за това какви са размерите на незаконния дърводобив. Нека държавата провери каква сеч е извършена в районите на пострадалите от наводнения населени места. Това каза Мартин Тинчев в отговор на изказването на зам.-министъра на земеделието Георги Костов пред националните медии, че незаконна сеч в нашите гори не е с такива размери, че да предизвика всички тези бедствия и наводнения.
Налагането на мораториум върху износа на дървесина е първата победа на сдружение „За Ботевград. „Сега ще следим дали той ще бъде приет, защото това ще даде отговор на въпроса има ли връзка между партийните каси и незаконното дърварство”, каза още Тинчев. Той бе категоричен, че организацията, която ръководи, ще продължи битката за опазване на горите. „Нашият стремеж е да бъде създаден нов закон, който няма да обслужва определен министър, партия или мафия, който няма да обслужва дърварството, а лесовъдството”, сподели Мартин Тинчев.
Друго мнение за предложението да бъде наложен мораториум върху износа на дървесина изрази Иван Степанов – директор на Горско стопанство – Ботевград. Според него с незаконната сеч се преекспонира По думи на Степанов, мораториумът няма да доведе до решаване на проблема с незаконната сеч, а до намаляване на цените на дървесината, това пък от своя страна ще доведе до съкращения и намаляване на заплатите в горския сектор.
„Не е нормално да ограничаваме пазарите. Това противоречи на европейския договор, който България подписа”, добави шефът на Горското.
Иван Степанов заяви, че подкрепя призива на зам.-министъра на земеделието Георги Костов, който призова българите да не купуват дърва без законен произход.
Председателят на сдружение „За Ботевград” и шефът на Горското коментираха предложението за мораториум върху износа на дървесина
96 човека вече казаха какво мислят, Ваш ред е!
Източник: botevgrad.com
Посещения: 10550
Дата: 14.02.2015, 12:41
Подобни новини
Коментари
добави коментар
продължение на статията от 16 януари 2015: Още същия ден председателят на организацията Мартин Тинчев се отзовал на поканата за среща. От своя страна той поканил директора на Горско стопанство - Ботевград, за да чуе тревогите на гражданите, но Иван Степанов не се явил. В телефонен разговор с Мартин Тинчев, шефът на Горското му обяснил, че нарушения няма. Тръгвайки си след срещата, Мартин Тинчев се натъкнал на две „виетнамки” без регистрационни номера. Той отишъл до дома си да вземе видеокамера. След около час се върнал на същото място – пред вила „Контеса”, и видял, че камионите слизат надолу. Те спрели точно преди асфалтовия път, за да изчакат горските да ги пуснат. По думи на Тинчев обаче това се счита за нарушение, тъй като камионите нямат право на напускат временния склад до сечището без горският да е маркирал трупите и да е съставил документите, които позволяват извозването им.
|
Преди демокрацията валеше по 2 седмици. Тогава снегът започваше да вали през октомври. Снежната покривка се задържаше до края на март. Как тогава се топеше всичкият този сняг? Как го поемаше прогизналата земя, че нямаше никакви наводнения? Как никога не преля нито един язовир? Но тогава нямаше такава безогледна сеч, никой не чакаше гората да се самозалеси, нямаше нито дървена нито енергийна мафия. Нямаше и износ на дървесина. Даже ходихме в КОМИ да сечем и внасяхме. Кога сме били по глупави тогава когато ходехме на бригади на залесяваме и внасяме дървесина или днес когато дъжда ни наводнява повсеместно.
|
Степанич, какво ще кажеш за описаното в к.20 и к.21? И това ли е лъжа? Ти на кой Господ се кланяш и слугуваш: на Закона или на тези, които си плащат "услугата" на Горското стопанство?
|
Преди 4-5 години "специалисти" като Емо Фаса, Миро Мършата и Георги Костов създадоха едно недоносче - "нов закон да горите", който даде право на кьораво и кьопаво да сече. Директорите на горските предприятия станаха милионери, а партиите се облизват за пари по схемата 19/45. Докато съществува този закон и недоразумения като Танева и Костов са началници и на дърводобива и на контрола, ред в горите няма да има.
|
Секат се вододйни зони и на никой не му пука.
Секат се корита на реки, затлачват се с непочествени клони и стават наводнения. Сече се масово под прикритието на законна сеч, като предимно се унищожават вековните гори от дъб и бук, като дървесината се продава на най-ниска цена, защото не се извозва като едър дървен материал а се продава и се цепи за дърва за огрев. |
Тинчев е прав нов закон и друго отношение към гората. Закон, с който да се ограничи сечта. С това темпо след няколко години страната ще има гори само в Национален парк Пирин, и то ако не се пуснат още 10 поточни линии за скиори. А на хора като Тинчев ще кажа: Господа не еколози, защитници не спирайте, обикаляйте сечищата и гледайте гороцида, на който е подложена нашата изсечена гора от парково-храстово-бурено-полянен тип. Това безумие трябва да спре.
|
Абе Ванка, земи се скрии, к'ъв лесовъд си ти бе. Като не може да се забрани износа за Гърция да се наложи квота 300 хил.куб.м. , а пък гърците ако искат да си я изнасят за Турция. Смешко, вие с Костов верно ни взехте за балъци.
|
Браво на г-н Тинчев, захванал се е с не лека задача, но все някой трябва да го направи.
|
Тинчев няма нужда да се казва каквото и да е свързано със стандарта му на живот, има си органи, който могат да проверят това и пред тях да отговаря, а не тук пред някви сополковци. Браво Тинчев захапа ги за опашките и сега пишат само глупости по твой адресм, не се подавай на провокацийте и бутай смело напред докато и последния корумпиран кмет, общински съветник или шеф не горско не си отиде.
|
ТОЯ ЛЕСОВЪД АКО ИМА ПОНЕ МАЛКО ОСТАНАЛА ЧЕСТ И ДОБЛЕСТ ДА СИ ХОДИ.
|
Г-н Тинчев,идете под стената на яз.Бебреш да снимате колко тира има пълни с дърва
|
Направо не можах да повярвам като видях Мартин по телевизията, явно той не си гупи времето и прави нещо полезно за обществото, ако не искаме нашата страна в бъдеще да стане като безплодна пустиня трябва да се замислим за природата и. Още веднъж браво Марто ти си бъдещето на общината.
|
Е не мое да сте така манипулирани.Не че ми пречи Тинчев и рода.
|
33, тези, които се опитват да ни манипулират, казват, че гората в България се увеличава и е в прекрасно състояние. Ама то се вижда, не мож го скри.
|
И ПО ОНОВА ВРЕМЕ СА ВЪРШЕНИ ДОСТА БЕЗОБРАЗИЯ. Сега обаче нещата съвсем са загрубяли. А по отношение на залесяването тогава са залесени милиони декари с гори на пустеещи земи или изсечени горски площи от времето на Кара Феиз кърджалията та до петдесетте години когато само е сечено но не е залесявано. Сега пак сме на етапа на Кара Фейзи. Сече се и се лъже че гората е окей. Не остана вековно дърво. Те изсякоха даже поименно описани и защитени вековни дървета, вижте страниците на Националния статистически институт. За горите.
|
Например преди години според статистиката в БГ се секат 4 милиона кубика жива стояща дървесина и 4 милиона паднала и суха маса. Но няма никъде по пазарищата сухи, изсъхнали дърва за огрев, които са напукани, с опадала кора, с гъби по тях. Ето как по документи се изписва масово гората за тия """санитарни сечи""". Всеки едон в системата на горите знае, че спрямо гората се води гороцид. Но от страх траят. Че на следващите съкращения ще отидат на борсата. Те затова се и правят съкращенията - почтените да се изритат навън.
|
"Годишно страната изнася малко по-малко от 1 млн. куб. м дървесина годишно."
Т.е. това е някъде около 1/5 част от всичката добивана у нас дървесина - наистина е много и е добре да се вземат някакви мерки за насърчаване на местната преработка у нас. Специално на качествената дървесина. А също и за дребноразмерната - дори и брикети или пелети да се правят, пак би било по-изгодно отколкото да се изнася сурова дървесина. |
Мафията може да бъде спряна от народа. Въпреки че бг-ецът по природа е предател май. Марто все пак внимавай и успех.
|
Регламент на ЕС за дървения материал (EUTR — Регламент (EС) № 995/2010) е Регламент на Европейския съюз от 20 октомври 2010 г., който противодейства на търговията с незаконно добит дървен материал и изделия от незаконно добит дървен материал на територията на ЕС. Той забранява пускането на пазара в ЕС на незаконно добит дървен материал и изделия от незаконно добит дървен материал и определя задълженията на операторите. Регламентът се прилага във всички държави-членки на ЕС от 3 март 2013 г.
|
Колко кубика необработена дървесина изнася Германия,Италия или Испания?Дори скандинавците които имат свъхзапаси не изнасят,а си го обработват и тогава търгуват!
|
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари