В днешното дерби на 24 кръг на НБЛ отборът на Балкан спечели много важна победа срещу Черно море Порт Варна с 81-69 (16-20, 25-9, 16-16, 24-24). Важността бе не само заради задочната битка за второто място в редовния сезон, което вече твърдо е за Балкан, но най-вече в психологически план срещу безспорно най-неудобния съперник на зелените в първенството.

Преди мача гостите имаха кадрови проблеми,  те бяха без сръбския им център Милян Пупович, който има травма в  петата. Въпреки отсъствието му те спечелиха първата четвъртина с 20-16, като взеха аванса от 4 точки в самия край на частта. След това обаче баскетболистите на Балкан изиграха много силна втора четвъртина и резултатът от нея - 25-9 в тяхна полза, е показателен за игровото им превъзходство, а резултатът от първото полувреме бе 41-29 в тяхна полза.

Третият период бе изключително равностоен, завърши 16-16 и след него преднината от 12 точки за Балкан се запази - 57-45.  Още в първата минута на последната част зелено-белите направиха аванса си 15 точки и продължиха да го поддържат. Но се поотпуснаха в защита и три минути преди края с 4 последователни тройки на Милош Коматина "моряците" смъкнаха изоставането си само до 8 точки при 72-64.

След това обаче домакините не позволиха по-нататъшно стопяване на разликата, нещо повече - за две минути със серия от 8-0 стигнаха до най-гомямата преднина в тяхна полза - 81-65, а крайният резултат е 81-69 за Балкан. Победителите имаха по-слаба стрелба от тройката - 11/33 срещу 8/19 на Черно море, но спечелиха борбата - 39-32 и имат много повече асистенции - 24 спрямо 15, като направиха и 6 чадъра срещу само един на Черно море, грешките са по 18.

Иван Лилов  стана топреализатор с 21 точки за 32 минути игра, като вкара 5 тройки в 9-те си опита.  С 14 точки и 6 борби, но и 6 грешки, е Павел Маринов. Вукота Павич  направи дабъл-дабъл с 11 точки и 12 борби под двата коша. С 9 точки, 8 борби и 8 асистенции, но и 6 грешки, е Педжа Стаменкович. С по 8 са Мартин Маринов и Милан Милованович, 6 има Върбанов, с 4 е Острев.

За Черно море най-резултатен с 21 точки е Милош Коматина, с две по-малко - 19, отбеляза Лени Даниъл, а преди да напусне заради контузия в средата на третата част Станимир Маринов имаше 6 точки, с колкото е и Асен Великов.

В следващия кръг Балкан гостува на Ямбол, който в този кръг почиваше, а треньорът му  Юлиян Радионов бе в Арена Ботевград и изгледа цялата среща, а Черно море ще играе с Рилски спортист в Самоков.

В другите мачове от кръга: Берое - Лукойл Академик 65-90, Рилски спортист - Черноморец 136-70 и Спартак Плевен - Левски  77-86.