След седем години мъжкият баскетболен отбор на Балкан отново ще играе финал. Това стана ясно тази вечер, когато зеленобелите спечелиха решителния пети мач от полуфиналната плейофна серия срещу Рилски спортист с убедителното 84-65.

Съперник на Балкан отново ще бъде Лукойл Академик, така както бе и през сезон 2007/2008. Финалната серия също ще бъде до 3 победи. Първите два мача са в Правец на 23 и 25 май, на 28 май серията се мести в Ботевград.

Днешният пети двубой между Балкан и Рилски започна с 20-минутно закъснения заради проблеми с придвижването до Ботевград на един от тримата рефери - Ивайло Ресиловски. Пътувайки от Хасково, той се озова в спряно движение по магистрала Тракия заради тежка катастрофа, където след дълго чакане движението бе пренасочено през обходен маршрут.

С това закъснение напрежението в Арена Ботевград се увеличи допълнително - както за привържениците на Балкан, изпълнили почти изцяло новото съоръжение, така и за над 200 фенове на Рилски спортист, дошли да покрепят своя отбор.

Гостите започнаха по-добре мача и спечелиха първата четвъртина с 23-16. Във втората обаче балканци направиха пълен обрат, спечелиха я с 27-17 и на полувремето вече имаха аванс от 3 точки - 43-40. Третият период бе най-оспорван и с най-ниска резултатност, след него домакините добавиха още 2 точки към преднината си - 60-55.  А в четвъртата част зеленобелите просто пометоха своя съперник, като я спечелиха с 24-10 за крайното 84-65.

Преимуществото на победителите бе в много по-силната защита, особено в последните три части. Балканци имат по-слаба успеваемост за 2 точки - 47% срещу 58% на Рилски спортист, но бяха доста по-точни от тройката - 11 от 21 срещу 5 от 18 на самоковци. Нашите спечелиха и борбата, имат и повече асистенции и по-малко грешки.

Отново много силен мач изигра капитанът Павел Маринов, който стана топреализатор с 25 точки със 7 от 9 за 2 точки и сто процента от наказателната линия. Иван Лилов се реваншира по възможно най-добър начин за слабия си четвърти мач в Самоков и отбеляза 17 точки с много добър процент зад дъгата - 5 от 7. Много добре и в защита, и в нападение се включи Педжа Стаменкович с 10 точки, 4 асистенции и 4 отнети топки. Отново на ниво бе Цветослав Острев с 8 точки, със 7  и 10 борби е Вукота Павич, също 7 точки вкара Мартин Маринов, а Николай Върбанов бе силен в решителни моменти , вкара 6 точки и овладя 7 борби.

За Рилски спортист Върнън Тейлър пак бе най-резултатен с 24 точки, другият с двуцифрен актив от 12 точки е Гуджино. Центърът Жарко Ракочевич бе лимитиран до 8 точки и 6 борби.