Инвеститорите, свързани с "Белла България", искат да модифицират проекта според новите законови изисквания
Централата на биомаса в Етрополе, собственост на фирмата "Грийн форест проджект", свързана с "Белла България", все пак може да заработи. Съоръжението беше изградено през 2012 г., но функционира само няколко месеца, тъй като се оказа, че сериозно обгазява града. Сега собствениците на централата са решили да направят повторен опит за пускането й.

За целта е обявено ново инвестиционно намерение, което предвижда преустройство и реконструкция на технологичното съоръжение. Както и през 2012 г., плановете на "Грийн форест проджект" са тясно обвързани с възможностите за получаване на преференциална цена според актуалното законодателство. Според едни от последните нормативни промени подобна подкрепа могат да получат само централите, които използват или животински тор, или селскостопански отпадъци. Затова и не е случайно, че реконструкцията предвижда производството на електроенергия от селскостопански продукти.

Първоначалната технология, по която беше изградена централата, беше термична газификация, която благодарение на усилията на тогавашния депутат от ГЕРБ Емил Димитров получи с 30% по-висока преференциална цена в сравнение с останалите видове енергия от биомаса. Според местната общественост в Етрополе Димитров има и бизнес интереси във въпросната централа, макар че както той, така и фирмата инвеститор бяха отрекли преди време това.

Новият проект

Новото инвестиционно намерение на "Грийн форес проджект" датира от лятото на тази година. В края на септември в общината в Етрополе се провежда и обществено обсъждане на проекта. Междувременно той вече е получил разрешително за строеж.

Суровината, която ще се използва, е растителна биомаса от различни видове селскостопански остатъци, както и отпадъци от производството на бира. Става въпрос за суровина от 90 хил. тона годишно, след чието преработване ще остават 75 хил. тона течен тор, които могат да се използват за директно наторяване или да се съхраняват в изградени за тази цел силози. Управителят на "Грийн форест проджект" Елица Миладинова коментира по време на общественото обсъждане, че новата технология изключва напълно възможността за използването на дървесна биомаса като суровина. За "Капитал Daily" тя уточни, че модификацията на централата предвижда използването на 70% от капацитета на 5-мегаватовото съоръжение.

По време на обсъждането Миладинова е коментирала също, че строежът на централата ще се извършва от италианската фирма "Соларфотоника", която по думите й е лидер в строежа на подобни обекти с изградени над 100 централи в Европа. Според сайта на дружеството то е създадено през 1997 г. и използва собствено ноу-хау, комбинирайки различни технологии.
В представянето от фирмата инвеститор акцентират и върху надеждността и безопасността на новата технология, и то не без основание. Според източници на "Капитал Daily" за една от основните причини централата да не тръгне през 2012 г. се считаше избраното от инвеститорите евтино китайско оборудване.

Започнали дейности

Дейностите по новия проект на практика започват още през лятото на тази година с демонтирането на старото оборудване, коментираха източници на "Капитал Daily". На 2 септември общинската администрация на Етрополе дори издава разрешително за строеж за новото съоръжение. Според изявление на вече бившия кмет на града Богомил Георгиев Регионалната инспекция по околна среда е изпратила писмо, което обяснява, че централата няма да доведе до значително въздействие върху околната среда. Проектът е получил и всички необходими разрешителни от здравната инспекция и районната служба  "Пожарна безопасност".

Населението в Етрополе обаче продължава да е негативно настроено срещу проекта заради опасенията, че централата отново ще замърсява, става ясно от реакциите по време на общественото обсъждане и коментарите под публикациите в местни сайтове.

Проектите на "Грийн форест"

Централата на компанията в Етрополе е първият подобен проект на "Грийн форест проджект". Според Елица Миладинова дружеството няма намерение да изгражда други. Това по думите й се отнася и за фирмата "Еко билд проджект", на която Миладинова също е управител и която през март 2015 г. откри централа за 1.5 мегавата край Ямбол. Както "Капитал" вече писа обаче, въпросните компании и такива, свързани с тях, са едни от най-големите инвеститори в тази област и имат изградени централи за биомаса за 11 мегавата и още поне пет проекта за 8 мегавата.

Според уведомление за инвестиционно намерение от началото на тази година "Еко билд проджект" има намерение да изгради и съоръжения за съхранението на биотор, който остава след ферментацията на биомаса, в ямболското село Дражево. Вероятно такова съоръжение ще бъде изградено и край Етрополе, за да се съхраняват остатъците от електроцентралата. Според местни жители около града няма достатъчно земеделски земи, където този тор да се оползотворява.

Връзката с "Белла България"

И двете компании - "Грийн форест проджект" и "Еко билд проджект", всъщност имат тясна връзка с хранителния гигант "Белла България", тъй като на практика са на едни и същи собственици. Според търговския регистър акционери в първата са Жорж Веселинов, който притежава акции в "Белла", и Димитриос Виндзилеос, който се свързва с основния акционер там – регистрираната в Холандия "Импала инвест". В съвета на директорите на "Грийн форест проджект" пък влизат Елица Миладинова, бившият депутат от БСП Петър Корумбашев и Ивета Балиева, която е директор на "Импала инвест". Основателите на "Еко билд проджект" са идентични, като в края на 2014 г. двамата съдружници прехвърлят дяловете си на Елица Миладинова и Магдалена Маркова.