Мъжкият баскетболен отбор на Балкан остана със сребърните медали в първенството на НБЛ - сезон 2015/2016. В днешния трети мач от финалната серия в Арена Ботевград зеленобелите изиграха изключително оспорвана среща с Лукойл Академик, но отстъпиха с 81-86 и загубиха серията с 0-3. Миналата година балканци отново станаха вицешампиони, но тогава бяха много близо до титлата - загубиха финала с 2-3 победи.

Пред фантастичната си публика в Арена Ботевград играчите на Балкан изнесоха силен мач, но в крайна сметка не издържаха. Кадровите проблеми с двамата контузени преди финалната серия Марко Бръкич и Стоян Петков оказаха своето влияние, отразило се най-вече на физическата умора на баскетболистите.

Любопитно е, че балканци бяха напред в резултата по-дълго време от своя съперник - повече от 30 минути, а победителите водеха в 9 от изиграните 40 минути.  Домакините взеха първата част с 21-17, след средата на втората преднината им стана 14 точки - 44-30, но в последните две минути и половина на периода Лукойл Академик я смъкна на 5 - 47-42 след първото полувреме.

В третата четвъртина се получи същата картина. Балкан дръпна в резултата, отново натрупа двуцифрена разлика - 61-51 в 23-та минута. Но в последните минути на частта авансът им отново бе намален и дори заличен - след половин час игра резултатът бе равен 66-66. В последната четвъртина се стигна до няколко равенства, последното от които - 77-77, бе четири минути преди края. След това обаче силите на балканци не стигнаха и последната сирена дойде при 81-86. Което означаваше победа в серията с 3-0 за Лукойл Академик и нова титла.

Много силен мач изиграха Цветослав Острев, отбелязал 19 точки и направил 7 асистенции,  Душан Цветкович вкара 18 , а Мартин Маринов реализира 16. Мартин Дурчев завърши с 10 точки, с 6 е Фортънбъри, по 2 добавиха Кочев, Н. Маринов и Александров.

За победителите Павлин Иванов има 20 точки, отлично включване с 19 точки направи Крис Минков, с 14 е Желко Шакич, а Филип Барович направи дабъл-дабъл с 11 точки и 13 борби.

Кметът на община Ботевград Иван Гавалюгов връчи сребърните медали и купата за второто място под непрестанните овации на ботевградската публика. Вицешампионите бяха поздравени лично и от президента на ПБК Лукойл Академик Валентин Златев. Шефът на БФБ Георги Глушков пък връчи купата и златните медали на новия стар шампион.