Археологът от Националния исторически музей /НИМ/, Филип Петрунов, направи първото сензационно откритие за археологическия сезон 2016 г., съобщи директорът на НИМ Божидар Димитров.
При разкопки на старинния храм „Св. Георги” край с. Трудовец /със средства на община Ботевград/, той е установил, че храмът е бил построен на…остров - в плитко езеро, което след ХIV век е пресъхнало.
Храмът е бил изграден масивно - с големи квадри, и е бил храм-костница на местната българска аристокрация, резидираща в крепостта Божинишки Урвич. От там е известният надпис: „Аз, севаст Огнян, бях кефалия (управител - б. а.) при цар Иван Шишман и много зло патих. По това време воювахме с турците. Аз държах за вярата на цар Иван Шишман”.
Районът около Трудовец е спадал към родовите владения на Шишмановци, които се простират от Белград през Видин до Ловеч. Доказателство, че и Ботевградското поле е влизало в тях е откритият от Филип Петрунов гроб на млада жена с богати накити. На един от пръстените има монограм „Шишманов род”.
botevgrad.com допълва: По решение на Общинския съвет от 21 април тази година общината отпусна 10 000 лв. от собствени приходи за провеждане на археологически разкопки около каменната църква „Свети Георги” в Трудовец. Сума в същия размер бе осигурена и от Националния исторически музей.
Средствата са необходими за командировъчни разходи /пътни, дневни, квартири/ за участниците в проучването, за възнаграждения на екипа от пет човека, за наем на техника, извозване на пръст и транспорт до обекта.
Разкопките започнаха на 4 май. Предвижда се те да приключи до 23 същия месец. Проучването е задължително преди да се изготви проект за реставрация на църквата. В момента тя е укрепена, за да се спре разрушаването на сградата.
Църквата е обявена за национален паметник на културата през 70-те години на миналия век.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари