На пръв поглед търсачката се различава доста от Google по начина на представяне на резултатите.
Това се дължи на начина по който двата енджина класират получените резултати - докато Google използва т.нар. Pagerank, който най-общо задава ранг на страницата в зависимост от наличието на вътрешни линкове, Cuil анализира съдържанието на страниците за да открие връзката им със заявеното търсене.
Според Костело системата на търсене на Cuil не е семантично (както например при PowerSet , наскоро закупена от Microsoft), а е основана на контекстуалното търсене, на "търсенето в реалния свят".
Там резултатите автоматично се категоризират според това как се отнасят към търсената дума или фраза.
Например ако търсите "william" ще излязат най-различни резултати, групирани в отделни табове - "William Shakespere", "Prince William" и други.
Под резултатите за William Shakespere пък може да намерите други, групирани според тази дума - например творби, биография, роднини, негови съвременици и така нататък.
Костело намира тази система за една малка революция в цялото разбиране за търсенето, тъй като вече не се налага на търсещия да отиде на съответната страница за да получи по-детайлна информация (а защо не и по-малко от очакваната).
Благодарение на начина по който се предоставят резултатите в Cuil, а именно на отделни блокчета с повече снимки и пояснителен текст, както и в отделни категории, потребителя се улеснява в значителна степен.
Но истинския успех на системата, според създателите и, се състои в това, че стартирането и започва с 120 млрд. вече индексирани страници.
Дали обаче новата търсачка ще се приеме с такъв успех и от онлайн потребтелите предстои да се разбере.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари