В дневния ред на редовното заседание на ОбС, насрочено за 22 декември, е внесена за обсъждане и гласуване Програма за управление и разпореждане с имоти  общинска собственост  за 2017 год. В раздел „Имоти, които общината има намерение да придобие по възмезден начин” е включена сградата на „ Български държавни железници” ЕАД. Компанията е предложила на Община Ботевград да й продаде сградата, която от години не се стопанисва. Това съобщи кметът Иван Гавалюгов на днешния брифинг с местните медии. 


„Преди два месеца държавната компания предложи на общината да й продаде сградата при изгодни условия. Затова я включихме в Програмата. Сградата пустее от години, а е в центъра на града. Ако я придобие, общината може да й намери добро приложение. Сградата не е в толкова лошо състояние. Конкретна цена не мога да коментирам, тъй като това е въпрос, който  тепърва трябва да договорим със собственика на имота. Конкретната сума на придобиване трябва да бъде одобрена от ОбС. Предимството  за общината е, че може да придобие обекта без да участва в търг, обясни кметът.  –В програмата са включени и други държавни обекти, които общината иска да придобие безвъзмездно. Направили сме съответните постъпки за голяма част от тях и предстои да направим, тъй като считам, че имотите, които държавата практически неползва и неподдържа, общината може да използва, така че да не стоят пустеещи”, допълни той.  


В програмата са включени язовир „Мали лаг”, към който има проявен интерес, градският стадион „Христо Ботев” , имотът над него, в който общината има намерение да изгражда паркинг, за което е предприето проектиране. „Този имот има акт за общинска собственост, но се оказа, че е неправилно актуван в предходни години. Държавата си го поиска. Деактуван е като общинска собственост, актуван е като държавна и предстои процедура по безвъзмездно прехвърляне в активите на община Ботевград, за да може да продължи процедурата по реализиране на инвестиционното намерение за изграждане на паркинг, който е толкова необходим за цялата спортна зона в този край на града, обясни кметът Иван Гавалюгов. –От правна гледна точка нещата не са били изчистени и за язовир „Мали лаг”.  На основание акт за общинска собственост общината е отдавала язовира на концесия. Но на какво основание е издаден този акт за общинска собственост, не мога да коментирам. Оказа се, че обектът има и акт за държавна собственост. В кадастралната карта язовирът фигурира като държавен имот”, добави той.