В събота – 30 март, в малкия салон на читалище “Христо Ботев“ в Ботевград се състоя награждаването на лауреатите в шестото издание на Национален литературен конкурс “Стамен Панчев“ – едни празник на духа и съхранената памет за заветите, които сме наследили от един от духовните патрони на Ботевград – Стамен Панчев, който точно преди 106 години, на 23 март се “венча“ за безсмъртието, давайки живота си в Балканската война за националното обединение на родината си. 


Празник, който вече шест години събира млади пишещи хора от цялата страна, давайки им възможност да споделят проблемите, които ги вълнуват чрез силата на изкуството пред една широка аудитория. 


Празник, за чието “случване“ заслуга имат Община Ботевград, Дружество “Орханиец“, Дружество на литературните творци “Стамен Панчев“ и разбира се, наследниците на ботевградския поет и общественик – внучката му Райна Панчева и неговия правнук – Стамен Банковски, патрони на конкурса.


Церемонията по награждаването бе открита от Анелия Виткова – председател на дружество “Орханиец“. Тя съобщи, че литературната надпревара е част от културната програма на Община Ботевград – “Мартенски дни на изкуствата“, която се провежда за четвърта година в края на месец март в рамките на три дни.  


Анелия Виткова съобщи още, че в шестото издание на конкурса участват повече от 120 ученици от цялата страна, като сред тях има и такива, които не само редовно вземат участие, а са двукратни и дори трикратни носители на някои от наградите. “Това означава, че ботевградският конкурс вече си е спечелил популярност и обявяването му се очаква с нетърпение в най-отдалечени оттук краища на страната“, каза председателят на дружество “Орханиец“. 


Думата бе предоставена на председателя на журито – Деян Енев – журналист и писател. Той открои значението на литературната надпревара. “Този конкурс възстановява и издига паметта на един български поет. На второ място – създава огнище на интерес към словото, към литературата, подчерта Деян Енев. –Искам да кажа на младите хора: Щом сте “посегнали“ да участвате в такъв конкурс, Вие без друго имате интерес към литературата, към писането. Само че това е дълъг път. Фактът, че сте “посегнали“, издава Вашето отношение, но оттук нататък Ви чака голямо четене. Защото писател се става, ако човек започне да чете. Имаше доста участващи стихове. В поезията положението е малко по-сложно. Поезията, както знаете, е най-висшето състояние на езика. Там човек трябва да има наистина, лека-полета натрупвайки ги, истински големи знания. Това пак става с четене на класици – български и световни, включително на Стамен Панчев, но и с четене на съвременна поезия“, каза още председателят на журито и даде конкретни съвети на учениците, пишещи стихове.


Поздрав към участниците и всички присъстващи отправи секретарят на общината Стефка Граматикова. Тя обяви пред присъстващите, че организаторите са вложили много усилия да изпълнят едно обещание, което дадоха през миналата година по същото време, а именно издаване на сборник с творбите на всички наградени участниците в петте издания на литературния конкурс. “Надявам се да можем това да превърнем в практика – на всяка петилетка, както се казва, да издаваме по една книга“, добави Стефка Граматикова. Тя съобщи, че отличените в шестото издание ще получат и по един екземпляр от новия сборник – “5 години Национален литературен конкурс “Стамен Панчев“. 


Книгата излезе от печат с финансовата подкрепа на Община Ботевград, съобщи още г-жа Граматикова. 


Програмата продължи с участието на любители-актьори от съставите при Народно читалище “Христо Ботев“, които представиха кратка компилация с откъси от конкурсните произведения.


Преди самото награждаване, думата бе предоставена на внучката на Стамен Панчев – Райна Панчева. Тя благодари на организаторите и на журито, както и лично на Деян Енев, за това че е приел поканата да го председателства. Тя поднесе своята благодарност и на всички участници в конкурса, заявявайки: “Това са деца, които са оставили компютъра и смартфона и са предпочели книгата. Нещо, което обнадеждава всеки един от нас.“. Г-жа Панчева прочете какво казва по този повод поетът Стамен Панчев: “Възпитан човек, това е олицетворение на висша култура, култивирано сърце, култивиран ум и тяло. Възпитаният човек е годен за висш културен живот. Той развива и повишава все повече цивилизацията си, а оттам и цивилизацията на своя народ“. По-нататък Стамен Панчев пише, че всичко това човек може да постигне само при едно условие – ако е приятел с книгата.


По повод друго събитие, станало наскоро – именуване на изложбено пространство в Европейския парламент на името на Атанас Буров, Райна Панчева разказа за приятелските отношения между дипломата и поета. Тя прочете откъс от изказване на Буров за личността на Стамен Панчев.  


Пред публиката в малкия салон Райна Панчева сподели още, че през миналата година Стамен Панчев е удостоен посмъртно със званието “Заслужил граждани на Софийска област“. Г-жа Панчева показа наградата, която прие от областния управител Илиан Тодоров, по чиято инициатива се присъжда отличието.  


А ето и имената на наградените в шестото издание на Национален литературен конкурс “Стамен Панчев“: http://botevgrad.com/news/75566/Izvestni-sa-imenata-na-pobeditelite-v-VI-Nacionalen-uchenicheski-literaturen-konkurs-Stamen-Panchev--2019/