Господин Борисов, как пандемията се отрази на финансовото състояние на община Ботевград? Има ли намаление на собствените приходи на местния бюджет?
Смятам, че община Ботевград се ориентира добре в променящите се условия на пандемия. Не бих казал, че има някаква драстична промяна в размера на приходите, които сме прогнозирали и съответно изпълнили през последните две години.
Ако трябва да говорим за настоящата година, направил съм актуална справка към края на месец ноември: такса битови отпадъци като събираемост е 78%, данък недвижим имот е 77%, данък МПС – 73%. Това означава, че до края на годината и трите вида задължения на физическите и юридическите лица ще надминат 80% събираемост. Ако трябва да направя някаква генерална оценка, тя е, че пандемията не се отрази в приходната част на нашия бюджет
Има ли промяна в размера на таксите и данъците, които постъпват от бизнеса през последните две години?
Не забелязваме промяна и в тази част. Може би се е изменила структурата на плащания. Имам предвид, ако преди години са имали възможност по-рано през годината да платят своите задължения, може би сега някои компании планират по-внимателно разходите си през годината и спазват крайните срокове, които сме задали и в които ще ползват отстъпка или пък ще предотвратят начисляването на лихва, ако ги пропуснат като плащане във втората половина на годината.
Разбира се, и сега, и назад във времато, има фирми, които пандемията, а и други фактори са увредили тяхната възможност да развиват бизнес, сблъскали са се със затруднения. При подобни фирми предлагаме различни методи – най-често разсрочване на плащанията. Сключваме допълнителни споразумения за разсрочване до шест месеца максимален срок, което е глътка въздух за фирмите. Така те имат възможност да генерират необходимите постъпления, за да си разплатят и задълженията към общината.
Но като цяло фактът, че събираемостта ни е добра, говори, че и местният бизнес се справя с тези свои текущи задължения.
Кои са най-глемите длъжници на общината към момента?
Като физически лица нямаме особено големи длъжници. Днес /7 декември/ направих справка за най-големите длъжници от юридическите лица. Извадихме 10 от тях, като сборът от техните задължения е около един милион лева. Тук говорим за общи задължения – такса битови опадъци, данък недвижими имоти, данък МПС и др.
Разбира се, община Ботевград е предприела всички необходими действия, за да събере своите вземания. Знаете, че в общината има назначен публичен изпълнител, чиято основна дейност е именно в това да води процедрите по събиране на вземанията, да налага запори на банкови сметки, ако е необходимо да ги дава за принудително събиране на НАП или на частен съдебен изпълнител.
Като имена може би не е съвсем редно да споменавам най-големите длъжници на общината от гледна точка на конфиденциалност, но бих казал, че повечето от тях са познати имена за нас, тъй като и назад в годините не са били редовни и добросъвестни платци. Няма някой нов голям длъжниц.
Колко имота са обявени за публична продан за удовлетворяване вземания на общината?
Към момента девет имота са обявени за публична продан за удовлетворяване вземания на общината. Размерът на вземанията е различен. Тук е важно да отбележим, че според закона общините са в челото по възстановяване на средства за данък недвижимо имущество. Т.е. когато публичен изпълнител продаде имот на даден длъжник, първо възстановява на нас дължимите суми за този данък, а след това и задълженията към други институции, ако има такива. Такса битови отпадъци, ако има и такова задължение към нас, не е в челото на списъка. Така че чрез този инструмент, изнасяне на имоти на длъжници за публична продан ние най-вече удовлетворяваме нашите вземания по отношение на данък недвижимо имущество.
Какви са предвижданията Ви за бюджет 2023, да очкваме ли ние - гражданите, по-високи данъци?
Бюджет 2023 година ще бъде приет по-късно тази година, защото преди това трябва да бъде приет Законът за държавния бюджет. Ние предвиждаме една промяна и това вече е публична информация, качена на сайта на община Ботевград. Предвиждаме промяна в данък недвижимо имщество. Към момента той е 2.5 промила, предожението ни е да стане 3 промила. Предложението предстои да бъде разгледано и съответно гласувано – да или не, в общинския съвет. Това е едно увеличение от около 20%, което важи и за физическите, и за юридическите лица. Според направения от нас анализ с цел да запазим темповете на развитие на община Ботевград, темповете на инфраструктурните проекти, които предстои да изпълним, едно увеличеие от 20% би спомогнало за този процес. Математическите ни изчисления показват, че при прогнозната събираемост, която залагаме – около 80-85% на данък недвижимо имущество, ако увеличението бъде прието, общината би получила допълнително от бизнеса и от физическите лица около 180 000 лева. Тази сума е и малко, и много, но при всички случаи би спомогнала да запазим темповете на развитие на общината както и досега.
Борис Борисов, зам. -кмет на община Ботевград: Предлагаме увеличение на данък недвижимо имущество с 20%
66 човека вече казаха какво мислят, Ваш ред е!
Източник: Ботевградски вести
Посещения: 6117
Дата: 16.12.2022, 19:05
Подобни новини
Коментари
добави коментар
Хора. Може би ще се изненадате, но България е сред трите държави, които най-добре се справя с кризата, въпреки голямата инфлация. В петък, поради объркване на резервации, прекарах четири часа на Мюнхенското летище. Учил съм там и Бавария ми е в сърцето. Купих си най-четения местен ежедневник вестник "Абендцайтунг". Едно нещо ме изненада, въпреки, че бях дочувал. Противно на ширещото се мнение, средната заплата в Германия е около 2500 евра, в Бавария-малко повече, около 2800 евра. Но не това е темата. Въпреки 10% инфлация, цените на храните са се повишили с една четвърт. Данъците в Германия са около 40%, но повечето жители плащат и за квартири някъде около 30% от заплатите си, макар, че имат сравнително повече собствени жилища от средния процент за ЕС, те са много под България. Разходите им за храна напоследък са 22-23% и макар, че са по-малко от България, при сумирането излиза, че на Германеца му остават 7-8% за транспорт, дрехи, спорт и култура. Често в постовете пишат за евтините им храни... Но ако са открили в "Пени маркет", където Германците ги е срам да влизат, консервирани кремвирши за 4 евра, то в SPAAR, са 18 евра. А бе не живеем лошо и всичко това се дължи на една Атомна централа. Ми ако тези, които сега ни пробутват Европейските ценности, не бяха попречили на втората... Сега да сме най-добре, в Европа.
|
#41 Прав си! Българина от край време се жалва, че няма пари, че са малки заплатите, НО същевременно магазините са пълни винаги, курортите-също. Заведенията и кръчмите се пръскат по шевовете. Бил съм една година в Франция. Такива неща не можаш да видя. Там цените са в пъти над от тези в България. В същото време заплатите им не са чак такива големи за техния стандарт на живот.
|
Л Ъ Ж Е Т Е като номенклатурчици
защо ли ? |
Вярно ли е,че Борисов е внук на чорбаджия/кулак/?Затова мисленето му е такова.Да намали % от обществените поръчки,а не да вдига данъците...Но това не е само негово решение..Кои ли са другите??
|
В момента група циганчета чупят детската площадка на пл. 20 Александр Колев ги познава. Кеде е обществения ред???????????
|
ЕЛЕКТОРАТ!
|
Изчезнаха!!!!!!!!!!!!!!
|
№ 40, 41 Това да отговаряш на себе си и да пишеш, че в Германия и Франция жевеят по лошо от нас си е чиста проба тежка шизефрения / заболяването най-често се проявява със слухови халюцинации, параноични или фантасмагорични налудности или дезорганизираност на говора и мисленето / !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
|
#48 Никой не е казал, че живеят по-зле от нас. Просто обикновения французин не си позволява нещата, които българина може. Това всеки може да ти го каже, който е бил в чужбина за малко по-дълго време!
|
41, дори в БГ НИКОЙ вече не купува и не чете вестници! Поне хартиени! Освен най-пропадналите пенсионери, които не са чували за компютри и телефони (освен домашни)! Сигурно си ходил на "Мюнхенското летище" само в съня си! Там има поне две, големи! И си учил ганкиното в Германия, затова нищо не си и научил! Дори как се пише креМвирши... Идиот, нямащ понятие кой е Достоевски!
БълХария се справяла най-добре с кризата?! ИДИОТ! |
Ма кЪ мислиш ти! Мноо ясно, че БГ-кочината се справя най-добре! Може би защото от няколко години няма правителство и никой не я "управлява", пардон - краде... Има логика!
|
Цените на храните в кочландия се били повишили с 1/4
Ми с колко четвърти се повишиха в бълХария, бре малоум? За няма и година?! Хляб - от 0.50 на 2.50 лв (боклучав, недопечен и пълен с отрови) Сирене - от 6 на 30 лв (измислено, с растителни мазнини!) Кашкавал - от 10 на 40 лв, пак като "сиренето" Захар - от 1 на 3 лв - боклучава, с 50 % вода Олио - от 1.50 на 6 лв - пак боклучаво Домати - от 0.50 на 8 лв - боклучави Чушки - също "Колбаси" - от 5-10 лв на 50-100 лв... Да продължавам ли? |
Удивителен, не се опитвай да навлизаш в непозната материя! Знаеш ли каква е разликата между информираност и индоктриниране? Инфрмираност има тогава, когато допускаш повече от една гледна точка, докато индоктринирането е впрягане на целия ресурс за повлияване и налагане на една идея, която трябва да бъде приета като естествена нагласа в обществото. Налагат го предимно медиите, понякога чрез такива като теб, които обикновено не го мислят, а го правят срещу заплащане. Ако пък не е срещу заплащане, е налице психологически проблем, за който е налице упорит отказ за признаване, като обикновено се ползват напъни за ораторско надмощие, изразяващи се понякога в използване на нелогични похвати, примерно като прекомерно и излишно поставяне на препинателни знаци като символ на идентичност и чувство за значимост. Без резултат, разбира се! Нещо познато?
|
#53 Чист психопат си.
|
ТФа с очилцата му бръмчи в главата-20-20- 20
що ли е ТО ? |
ДВАЙСЕТУНЯКА В ДЖОБЕТО МИ КОЛЕДНО и щи кажа.
|
Тягостна стана картината в социалните мрежи. В България, както навсякъде по света има по- умни. по-образовани, по знаещи, по-успели, с по-широк прозорец към света и не чак такива. Не чак такивата, изненадващо дръзко, комплексирано и шумно превзеха социалните мрежи. Може би защото са повече. Първите се оттеглиха, или си направиха собствени "Ю туб" канали, където идиотите нямат достъп. Някой от тях, поради друга заетост, липса на време, или защото искат да се впишат в средата която живеят, останаха. Не им е лесно. В повечето случай те с индивидуалисти, или самотни хора, но които могат да кажат много и то полезно. Но на кого да го кажат...Лавина от комплексирани, поради своята необразованост, или житейска нищета, скачат като ужилени. Те не искат да знаят, ТЕ ИСКАТ ДА КАЖАТ, макар, че няма какво да кажат. И тогава се нахвърлят. Смешни и жалки, но зли. Хора, които не могат да съставят сложно изречение, търсят правописни грешки, ровят се в Уикипедия, само за да опонират, или водени от собственото си комплексирано незнание да отрекат, или да обвинят в лъжа знаещите... Знаете ли как е завършил живота си Марко Поло? Низвергнат от Краля, решил да изкара последните си дни в родното си селце. Там той бил известен, като най големия лъжец, а селяните се превивали от смях, когато им говорел за слонове, жирафи, коприна, или просветени народи, които даже се къпят...
|
#57, абсолютно вярно! Предполагам, че сега ще последва отчаян опит да бъдеш оплют....
|
СТОЙЧО БОТКОВ
ГРУПА ЗА РЕФЕРЕНДУМ ОТНОСНО ЕВРОТО 2022 https://www.facebook.com/groups/referendumevro |
Моля, спазвайте добрия тон и не използвайте нецензурни и обидни изрази!
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари