Министерството на финансите поиска от общините в най-кратък срок да подадат инвестиционни проекти по приоритети за целево финансиране от държавния бюджет. Още в деня на получаване на писмото – 21 ноември, Община Ботевград е внесла три проекта: за реконструкция и подмяна на водопровод в село Врачеш – етап I и етап II, който е на стойност 7 180 000 лева; Преустройство, реконструкция и промяна на предназначението на част от сградата на Младежкия дом – етап I, на стойност 1 500 000 лева; Рехабилитация и обновяване на пешеходната зона в централната градска част – етап I, който включва улица “Гурко“ и бул. “Трети март“ /от моста при Клюкарките до Бизнес центъра/, стойността му е 3 270 000 лева. 


И трите проекта на Община Ботевград отговорят на определените критерии и изисквания - да има издадено валидно разрешение за строеж или на виза за проектиране за обекта (при финансиране на проектиране). 


Не се допуска финансиране за дейности, извършени преди сключване на споразумението за финансиране на съответните проекти, както и двойно финансиране на предложените обекти. Няма да може да се плаща за изменение на цената на договор за обществена поръчка при инфлация. Не може да се финансират проекти, които са допустими за финансиране по програми и механизми на Европейския съюз и по международни програми и договори, както и по други национални програми, като например Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища, Програмата за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища, Програмата за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти и други, освен в случаите, когато проектът на общината не е допуснат до финансиране по съответните програми.


Проектите ще се финансират на базата на сключено споразумение между министъра на регионалното развитие и благоустройството и кмета на съответната община. Допуска се авансово плащане в размер до 20 на сто от стойността на проекта, само при сключен договор с изпълнител и предоставено обезпечение от страна на изпълнителя към общината, съгласно разпоредбите на Закона за обществените поръчки. Междинни плащания по проектите ще се правят текущо на база на фактически извършени разходи. Цялата документация по проектите, включително фактурите, ще се подават в ИСУН, която ще бъде използвана и за наблюдение на изпълнението.


В програмата за финансиране на инвестиционни проекти на общините има ясно разпределение на проектите между всички 265 общини по критерии, които ще бъдат заложени и в Закона за държавния бюджет за 2024 г. Броят на проектите, които всяка община може да заяви за финансиране със средства от Националната инвестиционна програма, няма да бъде ограничен. В зависимост от категорията на общината са определени и максимални прагове на стойностите, в рамките на които следва да са проектите за съответните общини.