“Жената в община Ботевград – преди сто години и сега“, така  Радослав Маринов е озаглавил фотоизложба си, която беше открита  в навечерието на Международния ден на жената – 8 март. Изложбата е подредена в залата за съвременно изкуство, изградена по проект „Хетеротопии“. Тя представя жената в работна среда през 60-те години на миналия век и сега, както и промените, които са настъпили през годините в тази среда на територията на община Ботевград. Така например снимка е запечатала жени, които изпълняват трудовите си задължения в завода за автобуси “Чавдар“, който днес е руина. 


Фотографът разполага с богат архив от стари снимки от нашия край и региона, част от които са му предоставени, а други е закупил. От тях той е направил подбор за изложбата, а съвременните снимки са негово дело.  


Изложбата е организирана в две части – “Жената в производството“ и “Равнопоставеността на половете в трудовия процес“.


Идеята за тази изложба датира от няколко години, но с подкрепата на Народно читалище “Христо Ботев“ нейната реализация стана възможна. Това сподели авторът Радослав Маринов пред гостите, дошли на откриването. 


Снимките са интересни и за това, че някои от посетителите могат да разпознаят себе си или свои близки на тях.


Изложбата е част от инициативата „Сменяме ролите – Женско царство“ към проект на читалище “Христо Ботев“ - „Права и ценности“, който се реализира с финансовата подкрепа на ЕС и фондация „Работилница за граждански инициативи“.


Преди изложбата бе показан филм на младата ботевградчанка Андреа Давидова – “Кариерите нямат пол“. В него главни герои са трима наши съграждани: Димитър Христов – майстор – дърворезба, Екатерина Костадинова – майстор художествена керамика и стъкло, и майката на авторката на филма - Цветелина Лазарова – майстор-каменар, 


И тримата изразиха мнение, че няма мъжка и женска професия и че стереотипите, свързани с пола, не трябва да оказват влияние върху избора на образование и професия. “Единственият начин да се чувстваш щастлив, е да правиш това, което сам си избрал и искаш“, категорична е Екатерина. 


Пред микрофона на своята дъщеря, Цветелина Лазарова споделя, че не усеща натиск отвън или неразбиране заради професията, която е избрала. “По-скоро натискът във времето е бил в самата мен. Той е пореден от възпитанието, което съм получила, от средата, в която съм живяла, от наложените стереотипи, т.е. понякога съм се чудела защо не държа миксер, с който да правя сладкиши, а държа ъглошлайф“, казва тя и отправя послание към хората, които се притесняват да се захванат с нетипична за пола си професия: “Да правят всичко с любов! Ако го правят с любов и от сърце, няма значение кой какво си мисли и какво в обществото е наложено.“.


Един от организаторите на събитието – Катя Симеонова, представи част от различни проучвания, които показват: 44% от европейците мислят, че най-важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството; Жените печелят средно с 36% по-малко от мъжете; 8% от изпълнителните директори в големите дружества са жени; 36% от членовете на националните парламенти на страните-членки в ЕС са жени; 35% от европейците смятат, че мъжете са по-амбициозни от жените; 69% от европейците смятат, че в сравнение с мъжете жените е по-вероятно да вземат решения на база на емоциите си. 


Повече за изложбата “Жената в община Ботевград - преди 100 години и сега“ -вижте: https://www.youtube.com/watch?v=UZwmllan7GI