Д-р Гаврил Наков е единственият българин, който притежава европейска диплома по образна диагностика на рак на гърдата. Работи в Аджибадем сити клиник УМБАЛ Токуда. Той гостува вчера в Ботевград по покана на Сдружение на онкоболните “Сила на духа – АПОЗИП“ и Сдружение “Орханиец“.
В беседата си на тема “Превенция на онкологичните заболявания на гърдата“ д-р Гаврил Наков подчерта важността на профилактичните прегледи за превенция на рака на гърдата.
Методите на изследване и диагностициране непрекъснато се усъвършенстват. Основният метод за скрининг е мамографията. Използва се при жени над 40-годишна възраст. При пациенти, които не са фамилно обременени и нямат симптоми за злокачествено заболяване на гърдата, изследването се прави веднъж на две години. При пациенти, които са фамилно обременени, скринингът трябва да започне от 40-годишна възраст и да се извършва всяка година.
Ехографията е метод за изследване на жени до 40 години, на бременни, при жени в период на лактация, при извършване на биопсия.
Клиничният преглед е препоръчително да се извършва след 40-годишна възраст всяка година, при хирург с насоченост към лечение на рак на гърдата. Също така е препоръчително този преглед да предхожда мамографията.
Магнитно-резонансната томография /МРТ, ЯМР/ е метод с висока сензитивност за рак на гърдата. Прилага се при високорискови пациенти, при мултифокални тумори, при сложни медицински случаи, при пациенти с импланти, при проследяване. Методът за хистологично доказване на суспектни находки е дебелоиглената биописия.
Рисковите фактори за рак на гърдата са: възраст, хистологично верифицирана атипична хиперплазия, мутации в различни гени, дуктален/лобуларен карцином in situ, изразена плътност на паренхима на гърдите, фамилна обремененост /родственици от първа линия по линия на майката с рак на гърдата/, наличие на предходен рак на гърдата, прием на хормонална терапия, лични данни за прекаран овариален или ендометирален карцином, доброкачествено заболяване на гърдата, без данни за атипия.
Най-малките тумори на гърдата нямат симптоматика и точно това е смисълът на тези изследвания – да се хване навреме, за да може пациентките да имат по-добро качество на живот и лечението на протече по-лесно. Симптомите, че нещо не е наред, биха могли да бъдат бучка на гърдата, промяна във формата и цвета на кожата, вдлъбнатини по гърдата, уплътнения в областта на подмишницата, обясни д-р Наков. Те се установяват при самоизследване на гърдите.
Всеки подтип рак се лекува по различен начин. Онкологичните терапии са с много голяма ефективност, дори при напреднало заболяване. Мултидисциплинарният подход на лечение се прилага в модерните центрове за лечение на рак. Лечението на пациента и проследяване на неговото състояние се извършва основно от петима лекари – онколог, хирург, лъчетерапевт, патолог и рентгенолог.
На един от въпросите на модератора на срещата – Димитрина Стамболова, дали използва в работата си изкуствения интелект, д-р Наков отговори: “Той напредва и изземва част от работата ни. Вероятно тя ще се промени. В нашата клиника използваме няколко вида изкуствен интелект. От една страна е добре, тъй като ни съкращава времето за поставяне на диагноза. От друга страна всеки изкуствен интелект за момента има своите недостатъци.“.
След презентацията, подготвена от гостуващия лекар-специалист, думата бе предоставена на публиката за въпроси, изказвания, мнения по темата. Присъстващите бяха предимно жени, сред които местни лекари, пациенти на д-р Наков и проявяващи интерес към събитието. В залата бе д-р Ангелов – лъчетерапевт в Аджибадем сити клиник УМБАЛ Токуда, който дава консултации в Ботевград. Той също се включи в разговора. “Ако човек прескочи някоя стъпка на диагностиката и директно се оперира, може да сгреши. Диагностиката е важна и трябва да се направи навреме. В България не обичаме много да се преглеждаме. Ако стане проблем, чакаме да премине от само себе си, ако не мине, тогава се търси лекарска помощ, но може да е късно. Затова най-важното е да се преглеждате своевременно и при правилните хора“, призова той.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари