С церемония по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Свободата продължи честването на 147-ата година от освобождението на Ботевград от османско владичество. Водещите – Миглена Василева и актьорът Симеон Владов, припомниха събитията, довели до паметния ден на свободата.
На 15 ноември 1877 год. Западният отряд на ген. Гурко тръгва от Телиш и се отправя по Орханийското шосе. Генерал Клодт има за задача да спре подкрепленията на турската войска към Правец. Настъпва към Новачене с ескадрон и половина, начело с полковник Лихтански и към Литаково с останалите четири ескадрона, но се натъква на турски отряди. В продължение на девет часа те задържат напора на превъзхождащия ги по численост неприятел – 400 черкези, турска пехота и артилерия. Въпреки загубите целта е постигната – на 27 ноември 1877 год. генерал Гурко вдига войските си. Разделени в три колони, първата към Орхание, втората – към Шиндарника, третата – към Златишкия Балкан.
Първи в изоставения полуразрушен град влизат руските воини на генерал Елис. Това е и денят на освобождението на Орхание – 29 ноември 1877 год. Това е и денят, превърнал се в граница между мрака на робството и светлото бъдеще на един свободен български град .
В нашия край генерал Гурко планира и осъществява най-забележителната операции в историята на военното изкуство – зимния преход през Балкана по пътя за София, завършила с пълен успех за Руската имперска армия и подпомогната от цялото местно население.
За слово по повод празника на града бе предоставена думата на кмета Иван Гавалюгов. “Безспорно днешната дата е една от най-светлите в нашата история и заслужава особена почит. Днес почитаме паметта на героите и се прекланяме пред няколко поколения наши предшественици, чиито системни усилия, непоклатима вяра, жертвоготовност са довели до постигането на така мечтаната и изстрадана свобода за нашия град, а след това и на България от многовековното османско робство.
Всеки един човешки животот и всяко едно поколение има своята историческа мисия и своя принос в развитието на дадено общество. Затова днес ние трябва да осъзнаем важността на нашата роля в развитието на Ботевград и нашата страна. Да оценим шанса, който животът е дал точно на нас и да не спираме да полагаме усилия да се развиваме като град, като държава, но най-вече като общество.
Скъпи ботевградчани, вярвайте в собствените си способности, уважавайте и ценете себе си и хората около вас! Радвайте се на красивото късче земя, на което живеем, мислете позитивно, действайте градивно, бъдете здрави, упорити и вдъхновени от мисълта, че ние градим и надграждаме! Честит празник на нашия прекрасен Ботевград! Бъдете здрави!“.
Солисти на Представителния ансамбъл на въоръжените сили на Република България изпълниха български патриотични песни.
Пред паметника, изграден в чест на освобождението, мислено се връщаме към онзи славен период, гордо свеждаме глава пред изстраданата в продължение на пет столетия българска свобода. В Опълчението се записват българи от цялото Отечество и нашия край. Те участват в бойните действия и не всички доживяват свободата. Много от тях впоследствие са удостоени с почетни отличия и ордени за храброст. Имената им ще останат завинаги в летописа на войната, донесла освобождението на България, а ние, техните потомци, с чувство за благодарност си спомняме за тях. Защото техният героизъм изковава нашата свобода! След тези думи на водещите, под звуците на Общински духов оркестър – Ботевград, бяха споменати имената на бойците, на които засвидетелстваме признателност и пред чиято памет заслужено се прекланяме.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари