Концерт-спектакълът “Памет и бъдеще – 90 год. с името на Ботев и 140 год. читалище“ бе част от тържествената програма по повод празника на Ботевград. Той се състоя в големия салон на читалище “Христо Ботев“. Поздравление от сцената най-напред отправи председателят на Общински съвет Ботевград – д-р Илин Черняшки. “Драги съграждани, позволете ми от името на Общински съвет - Ботевград и лично от мое име да ви поздравя с празника на Ботевград. Бъдете здрави, успешни и горди, че живеем в град, който носи името на Христо Ботев“, пожела той. В изпълнение на решение на местния парламент д-р Черняшки удостои инж. Веселина Нинова със званието “Заслужил гражданин на Ботевград“. Почетното отличие й се присъжда за активна обществена дейност, тя е била общински съветник в периода 1995-1999 год., за приноса й в изграждането на големи инфраструктурни обекти – язовир “Бебреш“, АМ “Хемус“, въвеждане в експлоатация на първите клонове за водоснабдяване в Ботевград, както и по повод нейния 80-годишен юбилей.
Инж. Нинова пожела на всички да работят със страст, професионализъм и с много отговорност за развитието и растежа на Ботевград, за да пребъде този красив град!
По повод 140 години от основаването на Народно читалище “Христо Ботев - 1884“ почетен плакет връчи кметът Иван Гавалюгов. Наградата бе приета от Боряна Нешкова – председател на културната институция.
“Имаме много поводи за празненства тази година – 147 години от освобождението на Ботевград от турско робство, 90 от именуването на града ни, който носи името на поета-революционер Христо Ботев, 140 години читалищна дейност и от основаването на Народно читалище “Христо Ботев -1884“ – стожерът на културната дейност в нашата община. Благодарности и поздравления към всички, които през годините са полагали, усилия, влагали са сърце и душа в развитието на културната дейност в нашия град“, каза Иван Гавалюгов при връчването на почетния плакет.
От своя страна председателят на читалището Боряна Нешкова благодари за признанието. Тя поднесе благодарности на читалищните дейци за тяхната всеотдайна работа, насочена към запазване на културата, обичаите, традициите и духа на нашата местна общност, както и на техните предшественици, положили основите на читалищната дейност в родния Ботевград.
“Празникът е едновременно поглед назад към нашето минало, към корените и традициите, които сме наследели, и поглед напред към бъдещето, към новите поколения, които ще продължат да съхраняват и развиват тези ценности. Днес ще отбележим не само значимото историческо наследство, но и енергията, която ни движи напред в бъдеще, изпълнено с нови мечти, идеи и постижения“, с тези думи водещата Миглена Василева oбяви началото на празничния концерт-спектакъл с режисьор Николай Найденов.
В спектакъла се преплитаха картини от миналото и настоящето на нашия град, музикални изпълнения, танци и художествено слово, откъси от театрални постановки, прозвучаха стихове на патрона на Ботевград и патриотични песни, които повдигат националното ни самочувствие и ни карат да се чувстваме горди, че сме българи. За празничната атмосфера допринесоха местни таланти – акробати, музиканти, танцьори, театрали, хорови изпълнители на различна възраст, и специалните гости – солистите на Представителния ансамбъл на въоръжените сили на Република България към Националната гвардейска част с командир Кънчо Иванов, квартет “Армейска песен“, Вили Станева, Надя Казакова, народният певец Светлин Миланов, актьорът Симеон Владов.
Един час преди концерта, във фоaйето на читалището, както обявихме предварително, беше показана внушителната картина, която пресъздава битката за средновековната крепост Боженишки Урвич. Тя е дело на художника Димитър Евстатиев. Днес Боженишки Урвич е символ на героичното минало на България. Създадена в първите векове на новото хилядолетие, крепостта пази спомена за неравната битка на българите срещу османците. Историята й вдъхновява художника Димитър Евстатиев да пресъздаде тази героична съпротива. Картината впечатлява със своята емоционалност, като предава духа на хората, борили се за свободата си, и важността на историческата памет. Повече за създаването на картината може да прочетете тук.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари