Над 720 ученици от Ботевград взеха участие в инициативата на Сдружение “Орханиец“ – “По следите на Ботев“, посветена на 90 години, откакто нашият град приема с гордост името на националния герой Христо Ботев. Началото на инициативата бе поставено в средата на месец ноември. Сдружение "Орханиец" провокира младите хора по един различен, забавен и приключенски начин да се включат в отбелязването на празника.  


Организацията отправи две предизвикателства. Едното бе насочено към учениците от 3-ти до 7-ми клас. Те трябваше да направят табла за годишнината от преименуването на града ни, които да поставят в класните си стаи. Материалите за тях им бяха предоставени, след като посетиха Историческия музей, където успяха да открият отговорите на петте задачи, които им бяха зададени. Всеки клас получи материали за изготвянето на две табла. 


Другото предизвикателство бе към гимназистите от трите средни училища. На всеки екип бяха поставени въпроси по седем различни теми. От тях се изискваше да открият отговорите, провеждайки изследователска дейност на терен – посещавайки общинската библиотека, музея, кметства, исторически и спортни обекти, улици, паметни места, свързани с Ботевите четници, с видни личности от нашия край и други, а събраните сведения и заснетия материал да обобщят и представят чрез компютърна разработка. 


Заключителното събитие на инициативата се състоя на 5 декември в препълнения малък салон на Народно читалище “Христо Ботев“ – Ботевград. Пред многобройната публика отборите на отделните училища показаха резултатите от своя труд. 


По време на представянето стана ясно, че родител на дете от подготвителна група “Пчеличка“ на ДГ “Кокиче“ се е обърнал към организаторите да предоставят материали и на малчуганите за направата на табла. Един от тях – Иван Циков, се изяви на сцената, рецитирайки стихотворение за Ботевград. 


Като поздрав за всички присъстващи прозвучаха и изпълненията на Смесен градски хор “Стамен Панчев“ с диригент Татяна Цонкова.  


Председателят на Сдружение “Орханиец“ адв. Мария Накова благодари на участниците и техните учители. “Всички ще се съгласите с мен, че толкова красота и ентусиазъм на тази сцена скоро не е имало. Благодаря ви, млади хора, за това, което направихте! Сдружение “Орханиец“ ви предизвика и се надяваме по един забавен начин да сте научили много нови и интересни неща, извън училище. Справихте се блестящо!“, каза тя в обръщението си към тях. А на въпроса й дали им е харесало отправеното предизвикателство, учениците отговориха, че с готовност биха участвали отново. 


Адв. Накова уточни, че инициативата няма състезателен характер. Тя обяви, че награди са предвидени за всички. Отборите на основните училища получиха книги и по едно настолно знаме на Ботевград, предоставени от Община Ботевград, и ваучер за торта от сладкарница “Козаро“. 


Всеки гимназист получи по една книга с поезията на Христо Ботев, осигурена от Община Ботевград, двуезичен алманах за живота и дейността на Кольо Фичето, предоставен от Сдружение “Орханиец“, и по една шапка с логото на организацията. Отборната награда бе също ваучер за торта от сладкарница “Козаро“. 


Наградите са осигурени с финансовата помощ на Димитър Романов, Ивайло Николов, Кирил Руневски, Константин Лазаров, Марин Радулов, Николай Велков, Соня Вълкова, Тихомир Найденов и Христин Савов. 


Награда имаше и за Сдружение "Орханиец" - табло с наименованието на инициативата, изработено от отбора на ОУ "Н. Й. Вапцаров". 


Адв. Мария Накова изрази благодарност към директорите на учебните заведения, като за всеки беше подготвила поздравителен адрес, към Исторически музей – Ботевград, към Общинска читалищна библиотека “Иван Вазов“, към кметове на кметства, към жители на общината за това, че с готовност са оказали неоходимата помощ на учениците. 


Главен библиотекар Людмила Чудомирова също поздрави младите изследователи за успешното участие в тематичната инициатива на Сдружение “Орханиец“ – “По следите на Ботев“, за проявения ентусиазъм и уменията им за работа с библиотечни ресурси. Тя връчи поздравителни адреси на екипите на трите гимназии.


А какви всъщност са фактите около преименуването на града, припомни водещият на събитието Георги Данов: “На този етап научно доказано е изследването на езиковедa доц. д-р Пело Михайлов. През 2017 год. в сборника “Език свещен“ – издание на Университетското издателство “Св. св. Кирил и Методий“ – Велико Търново, е публикувана статията му, озаглавена “Принос към историята на преименуването на Ботевград. Как Орхание за малко не стана Йоанинград“. И оттам проследяваме следното: Със заповед №3822 на министъра на вътрешните работи и народното здраве Никола Мушанов от 25 септември 1931 год. е назначена комисия за законопроект за изменение на имената на някои селищата в Царство България. През юли 1932 год. комисията представя на следващия министър на вътрешните работи списък на населените места, чиито имена предлага да бъдат променени. В централните вестници са публикувани списъци с предложените от комисията промени. В тях предложение за името на Орхание няма. След преврата на 19 май 1934 год. новото правителство продължава идеята за промяна на селищните имена в България. Тя намира своята реализация чрез девет заповеди на министъра на вътрешните работи Петър Мидилев. От оригинала на първата от тях – от 7 август 1934 год., става ясно, че за град Орхание е предвидено ново име – Йоанинград. Предложението е в чест на тогавашната българска царица Йоанна Савойска, което най-вероятно се дължи на изключително емоционалното одобрение и привързаност на местните към италианската принцеса, впоследствие българска царица. И тук се появява министър Мидилeв, който отклонява това вече включено в заповедта предложение. С министерска заповед № 3774 от 1 декември 1934 год. Орхание е преименуван на Ботевград.". Заповедта е обнародвана в Държавен вестник на 7 декември същата година. 


В заключение на статията си доц. д-р Пело Михайлов посочва, че градът има двама кръстници – официален и неофициален. Официалният е министър Петър Мидилeв, а неофициалният – проф. д-р Асен Златаров, чието участие при избора на новото име е запазено в обществената памет.