За първи път лекар-специалист по лъчетерапия дава консултации в Ботевград

Д-р Цветомир Ангелов е роден във Враца. В семейството му няма лекари, но той избира медицината за своето бъдеще. Още като студент във втори курс започва да работи като санитар в софийска болница. Малко след това се „издига” до помощник на медицинска сестра и не спира да работи до самото си дипломиране. И тъй като хирургията е специалноста, която харесва, като студент не спира да ходи и в хирургичните отделения на няколко болници.
След като взима диплома обаче получава ново предложение, което за него се оказва по-примамливо – лъчетерапия. И така вече 9 години д-р Цветомир Ангелов работи като специалист по лъчетерапия в Аджибадем Сити клиник МБАЛ Младост – София.


„Лъчетерапията не е толкова нова като специалност, но мисля, че не е достатъчно добре позната сред пациентите и лекарите – казва д-р Ангелов. – Тя е изключително иновативна специалност. Новите технологии навлизат изключително бързо, прецизират се дозите, с които пациентите се облъчват, навлизат нови методи. Ако искаш да си добър, непрекъснато трябва да четеш, да се учиш, непрекъснато да следиш новостите” – допълва той. И признава, че технологиите са неговата страст.  


Лъчетерапията се прилага при всички онкологични заболявания, в някои случаи и при т.н. доброкачествени тумори. Тя има широк спектър на действие. „Имаме ли цел, всичко в човешкото тяло може да облъчим. В каква доза обаче – това е прецизността на медицината и умението на специалиста” -  казва той.


Пациентите, които лекуват в онкологичния център на Аджибадем Сити клиник МБАЛ Младост – София,  най-често са с рак на гърдата, на белия дроб, на дебелото черво, на маточната шийка и на матката, рак на простата, тумори на главата и шията и т.н.


„Българите са болен народ, но не повече от хората, които боледуват в чужбина. Ние обаче много по-късно търсим лечение.  Основният проблем е липсата на профилактика и превенция. Затова не са редки случаите, когато при нас идват хора в напреднал стадий на заболяването, което затруднява лечението” – казва д-р Ангелов и е категоричен, че ракът е напълно лечима болест, ако е открита навреме.


Д-р Ангелов  е един от малкото специалисти в България, които прилагат модерния метод интракавитарна брахитерапия за рак на маточната шийка.


„Брахитерапията е метод, при който източникът на радиация се поставя в телесна кухина. А в някои случаи /като простатната жлеза, например/ и в самия орган. Това дава възможност  да се облъчват само поразените части, а здравите да се предпазят от излишно облъчване” – обяснява д-р Ангелов.
За първи път брахитерапия е прилагана през 1998 година в САЩ, а от 2006 г. навлиза и в България. „През годините обаче има различни тласъци – време, когато много се прилага, след това затихна. С напредването на технологиите, въвеждането на модерни апликатори и други средства отново направиха брахитерапията предпочитан метод на лечение на онкологичните заболявания. Видяхме, че постиганите резултати не могат да бъдат сравнявани с нищо останало” – казва д-р Цветомир Ангелов.


Лекарите обаче, които прилагат брахитерапия в България, са малко, броят се на пръсти – признава д-р Ангелов.
Всъщност прилагането на брахитерапия е възможност да се избегне хирургична интервенция. Тя обаче не е приложима при всеки случай. „Зависи от стадия на заболяването, местоположението на тумора и други фактори” – обяснява лекарят. -Често може да предложим и комбинация от два метода на облъчване. Всеки случай се преценява индивидуално, и то от няколко специалисти – хирург, лъчетерапевт, медицински онколог, специалист по нуклеарна медицина, ако се налага и друг.” – допълва той.


Според него българите имат достъп до модерно лъчелечение на световно ниво. „Турция ни превъзхожда само с отношението си към пациентите. Те дават цялостна грижа за пациента, но лъчетерапията е на същото ниво. Даже в някои отношения ние сме по-добри от тях” – категоричен е специалистът.


Защо обаче в българските болници няма такава цялостна грижа към пациентите? Какво пречи? „Манталитетът ни е различен. Турците са много по-грижовни” – казва лекарят. Освен това в Турция по-бързо се прилага лечението. Пациентът идва, плаща и още от същия ден може да започне терапия. При нас, в голяма част от случаите, от прегледа до лъчетерапията минава поне една седмица. Има протоколи, които трябва да се спазят, има комисии, Здравната каса  също може да ни забави” – споделя специалистът.


Предимството за пациентите у нас е, че не плащат лъчетерапията. Лечението се покрива от касата. Болните плащат допълнително само някои консумативи като имобилизационни маски, които се използват за лечение на туморите в областта на главата и шията.


Д-р Ангелов е първият специалист по лъчетерапия, който дава консултации в Ботевград.  Причината да избере нашия град е, че неговата съпруга е ботевградчанка. Тук има  роднини и приятели, а и Ботевград е на пътя му от София към Враца.
Приемният ден  на д-р Ангелов е вторник от 15.30 до 19 часа в кабинет 119 в сградата на поликлиниката, часове за преглед може да записвате на тел. 0883 47 77 46. Той приема пациенти с доказано онкологични заболявания, но може да консултира и пациенти с някои доброкачествени образувания.


Самото лечение се провежда в София, но при първичния преглед могат да се  преценят стъпките и методите за лечение. Това е спестяване на време на пациентите от Ботевград за пътуване до София и лутане из болниците, преди да започнат самото лъчелечение.