Инвeстиционното предложение включва няколко категории дейности/обекти, предвидени за реализация в рамките на одобрената Концепция за интегрирани териториални инвестиции на Община Ботевград с наименование „Зелен и социален Югозападен регион“. 


До 11 февруари е срокът, до който Общината трябва да подаде проектни предложения на база на вече одобрената концепция. Това съобщи по време на днешния брифинг с местните медии кметът Иван Гавалюгов.


„Може да се счита, че Община Ботевград е директен бенефициент на база на одобрената концепция. Седем са основните проекта, който са включени в тази разработка. Голяма част от дейностите ще се реализират на територията на общината. Разбира се, интегрираният подход в новия програмен период изисква участие в концепцията на други общини и на други партньори – неправителствени организации и частни икономически субекти. Основните инвестиции и средства обаче са за общините“, обясни той.


„Община Ботевград е подала проектно предложение в сферата на здравеопазването – ремонт на поликлиниката, блок 9. Ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност – топлоизолация, подмяна на инсталации и ремонти, каквито са направени в блоковете на болницата. По същата мярка – подобряване на здравните услуги, се предвижда закупуване на медицинско оборудване за МБАЛ Ботевград. Предвижда се закупуване на апаратура за телемедицина – дистанционно проследяване на здравословното състояние на определена група хора. Имаме направени предложения за ползване на такава услуга.


В сферата на социалните дейности и услуги е предвидено изграждане на Дома за лица с деменция. Той ще бъде с капацитет 20 потребители. Има определен терен, който е в източната част на МБАЛ Ботевград, тъй като изискавеното е да бъде в близост до медицинско заведение. Имотът на болницата е доста голям, една част от него е неизползваема, така че около декар и половина от него ще бъдат отредени за изграждане на Дом за лица с деменция. 


По същата дейност се предвижда изграждане на жилищен блок за хора в уязвимо социално положение – бездомни, с нисък социален статус, хора, които не разполагат с жилище и са в затруднение самостоятелно да наемат такова. Предивидили сме възможност за изграждане на такъв блок, съответно ще подадем идейно предложение на 11 февруари. След като то бъде одобрено и потвърдено, ще се пристъпи към етап изготвяне на технически проект и впоследствие изграждане на такъв жилищен блок. Предвиждат се две секции с по пет етажа, между три и четири апартамента на етаж. Апартаментите ще са малки, с различна площ – между 40 и 60 квадратни метра, гарсониери, едностайни и двустайни. Виждането ни е блокът да се намира в северната част на града, където има свободни общински терени. 


По отношение на благоустройствените дейности – подобряване на градската среда, предвидени са инвестиции за реализация на епат 2 от проекта за ремонт на централна градска част. Средствата, които са одобрени, няма да стигнат за цялостния ремонт на оставащата централна градска част, която е близо 17 декара като площ, но поне за две трети, да не кажа и повече, ще са достатъчни. Средствата са близо 9 милиона лева за тази инвестиция. В етап на разработване е технически проект, след около месец той ще бъде готов. Така че тогава ще имаме конкретна количествено-стойностна сметка. Недостигащите средства за цялостния ремонт ще осигурим от други източници, включително собствени или заемни. Категороичното ни намерение е следващите две до три години е да имаме напълно завършена централна градска част.   


Предвижда се още изграждането на екопътека до липнешките пещери, както и създаване на туристически информационен център в село Боженица. 


Преди година бе поставен въпрос за осъвременяване на автобусните спирки в Ботевград – да станат интерактивни, т.е. да има обратна комуникация от ползващите обществен транспорт. Във връзка с това се предвижда спирките в цялата община да бъдат оборудвани с информационна система, с екрани, които ще дават информация за актуално разписание, актуално местонахождение на транспортните средства, които обслужват общинската транспортна схема. По този повод ние разработихме проект с организации, които извършват подобни услуги и го включихме в Концепцията за интегрирани териториални инвестиции. Той също ще бъде реализиран“, разясни кметът Иван Гавалюгов.


Относно финансирането на проектните предложения той заяви, че очакванията са то да е безпроблемно. „В случая става дума за европейско финансиране, надявам се, освен че е договорено, че е и осигурено, респективно няма да имаме същите проблеми при реализация на проектите. Неслучайно го отбелязвам, тъй като по държавните проекти към настоящия момент, които са одобрени, има затруднения и забавяния в плащанията, което се отразява на темповете на тяхната реализация“, каза кметът. 


По думи на Иван Гавалюгов опитимстично е да се започнат дейностите през настоящата година. „Силно се надяваме да имаме тази възможност, но това зависи и от темповете на разглеждане на внесените проектни предложения в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което е управляващ орган по Програмата за развитие на регионите.", добави той.