Агенцията категорично опровергава спекулациите относно качеството на българските млечни продукти
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) напомня на потребителите как да разграничат млечните от имитиращите продукти, съдържащи в състава си мляко:
ИМИТИРАЩ ПРОДУКТ, СЪДЪРЖАЩ В СЪСТАВА СИ МЛЯКО
Наименование: не носят наименованието на млечен продукт (сирене, кашкавал и др.)
Опаковка: потребителска опаковка, която не може да се отстранява в търговските обекти.
Етикет: в непосредствена близост до наименованието на продукта задължително да се посочва "Имитиращ продукт"
Щандове: предлагат се на отделни щандове или определени места с надпис „ИМИТИРАЩИ ПРОДУКТИ“, които не са в непосредствена близост до тези с МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ
МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ
Саламурено сирене с повишено водно съдържание
Опаковка: потребителска опаковка, която не може да се отстранява в търговските обекти.
Етикет - носи наименованието „Саламурено сирене с повишено водно съдържание“ и задължително се изписва информацията за процентно съдържание на сухо вещество и масленост в сухото вещество. Тези данни се посочват на лицевата страна на потребителската опаковка.
Бяло саламурено сирене
Опаковка: може да се предлага в потребителска индивидуална опаковка или на насипната витрина за опаковане по искане на потребителя.
Етикет: носи наименованието „Бяло саламурено сирене“ и задължително се изписва информацията за процентно съдържание на сухо вещество и масленост в сухото вещество. Тези данни се посочват на лицевата страна на потребителската опаковка с размера на шрифта на останалата информация.
Бялото саламурено сирене се произвежда по фирмена технологична документация, съдържаща изискванията за безопасност от европейското и национално законодателство по безопасност на храните.
Бяло саламурено сирене по БДС
Етикет – носи наименованието „Бяло саламурено сирене по БДС“, като заедно с останалата информация се поставя и означението „БДС 15:2024“.
Българско бяло саламурено сирене със защитено наименование за произход (ЗНП)съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1571
Етикет – носи наименованието „Българско бяло саламурено сирене/Bulgarsko byalo salamureno sirene“ и е произведено по спецификация съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/1571, като защитено наименование за произход.
Произвежда се само от българско сурово мляко, добито от животни хранени с до 80% български фуражи и цялото производство протича на територията на Република България. Освен наименованието на продукта, на етикета е поставено и логото за ЗНП:
Всички млечни продукти се предлагат на щандове, различни от тези, на които се предлагат имитиращите продукти, съдържащи в състава си мляко.
ГАРАНЦИИ ЗА КАЧЕСТВО И БЕЗОПАСНОСТ
В Европейските регламенти и в българското законодателство няма разпоредби, които да забраняват влагането на растителни мазнини, включително и палмови, в храни.
В българското законодателство изискванията към производство на млечни продукти и имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко, са определени в Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти и Наредба № 14 от 9.12.2021 г. за хигиената на храните, с които България въвежда рестриктивни законодателни изисквания, по отношение изграждане на отделни предприятия за производство на имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко, които нямат физическа и технологична връзка с млекопреработвателните предприятия, произвеждащи млечни продукти, както и специфични изисквания към опаковане, етикетиране, представяне и предлагане в търговските обекти.
БАБХ извършва контрол и върху съдържанието на трансмастни киселини в храните, включително и в имитиращите продукти. Европейското законодателство с Регламент (ЕО) № 2019/649 за изменение на приложение III към Регламент (ЕО) № 1925/2006 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на трансмастните киселини, различни от трансмастните киселини, които естествено се срещат в мазнини от животински произход, с което се гарантира безопасността на храните на пазара.
През 2024 г. са взети 31 бр. проби по официален контрол, в това число 23 бр. проби от имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко – по една проба от всеки производител и 8 бр. проби от млечни продукти – произволно избрани от пазара. Пробите са изпратени за изпитване в акредитирана лаборатория в гр. Виена, Австрия. Резултатите потвърждават, че всички проби съответстват на изискванията за безопасност.
Данни за пазара на имитиращи продукти в България
По данни на Министерството на земеделието и храните, през 2024 г. са произведени 13 000 тона имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко, от които:
8 020 тона са реализирани на вътрешния пазар;
3 585 тона са изнесени в други държави членки на ЕС;
1 395 тона са изнесени за трети страни, сред които САЩ, Саудитска Арабия, Турция и Великобритания.
Регистърът на одобрените обекти за производство на млечни и имитиращи продукти е достъпен онлайн, на страницата на БАБХ.
Регистър на одобрените обекти за производство на млечни и имитиращи продукти
В графа „ЗАБЕЛЕЖКИ“ е предоставена информация за вида на произвежданите продукти.
С тези факти БАБХ категорично опровергава спекулациите в публичното пространство около качеството на българските млечни продукти и безопасността на имитиращите продукти, съдържащи в състава си мляко. Такива спекулации влияят на избора на българския потребител и правят внушение, че българските млечни продукти отстъпват по качество и безопасност на вносните такива, което категорично не е вярно. БАБХ съветва потребителите да се информират и да правят своя избор уверено.
При съмнения за нередности всеки потребител може да подаде сигнал на горещата телефонна линия на БАБХ 0700 12 299 или през контактната форма на официалния сайт на Агенцията.
Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари