Група ГЕОТЕХМИН взе участие в четвъртото издание на събитието „Успешен старт в кариерата 2025“. Инициативата на Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ гр. София събра повече 150 студенти, които имаха възможност да се срещнат с представители на едни от най-големите компании в минния бранш в България и да се запознаят с възможностите за развитие в – Асарел-Медет, Дънди Прешъс Металс и компаниите от Група ГЕОТЕХМИН – Елаците-Мед, Геотрейдинг, Геострой и Пътстрой-92.
„Преди 5 години с д-р инж. Иван Вутов говорихме за бъдещето на минната индустрия и как да запалим младите хора. Големите минни компании направиха нещо, което никой друг в България не е правил – на едно място да съберат студенти, фирмите, които имат нужда от тези кадри и възпитаници на университета, които в момента са топ мениджъри в компаниите. Това, което остава след тези събития, е усещането, че минно-геоложката общност е това, без което не може. Всички сме една общност и всеки може да се обади за експертиза на колегата“, заяви ректорът на МГУ „Свети Иван Рилски“ проф. Ивайло Копрев.
В дискусионния панел, воден от радиоводещия Симеон Колев от БГ радио, в който от страна на Елаците-Мед – най-голямото дружество от Група ГЕОТЕХМИН участие взеха инж. Георги Петров, зам.- генерален директор и инж. Любомир Свиленов, зам.-директор в рудодобивния комплекс отговарящ за инженерно-техническите дейности. Двамата разказаха за професионалния си път.
„В Елаците-Мед АД преминах през различни позиции и вече 24 години съм част от историята на успеха на рудодобивното и преработвателно дружество. Успях да обиколя три континента и да посетя различни минни компании в страни където минното дело е много добре развито. Професията ми даде възможност да се срещна с колеги специалисти, с които да обменим ценен практически опит“, сподели инж. Георги Петров.
„Кариерата ми започна още в Минно-геоложкия университет, където чрез моите преподаватели успях да се докосна до реални проекти. Същевременно практиките ми даваха възможността да се запозная с работодателите в този бранш и да избера най-добрия за мен, какъвто е Елаците-Мед АД. Радвам се, че съм част от минния бранш, защото знанията, които взех от университета, успях да ги усъвършенствам с работата си на рудник „Елаците“ и това ми помогна да достигна до позицията, която заемам в момента“, заяви инж. Любомир Свиленов и показа колко важно е образованието за успеха на човек.
В събитието участва и футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.
„Минната индустрия стана част от геополитическия и геостратегическия пейзаж в света. Редкоземните минерали са ключовият елемент, който ще ни позволи да градим бъдещето, роботиката, интернет на нещата, виртуална и смесена реалност“, каза доц. д-р Тодорова.
Според нея минната индустрия ще става все по-важна, защото металите, стратегическите и критичните суровини ще са от изключително значение за модернизацията на света.
Участниците в събитието се обединиха около мнението, че навлизането на технологиите ще улеснява работата на хората, но те ще останат основният фактор за развитието на проектите и индустрията.
Официални гости на събитието от страна на Група ГЕОТЕХМИН бяха изпълнителните директори на Геотехмин ООД г-н Доминик Хамерс и на Геострейдинг г-жа Румяна Иванова - Николова.
След форума студентите имаха възможността да се запознаят със стажантските и стипендиантките програми на компаниите, както и да разговарят със специалистите по човешки ресурси за бъдещо кариерно развитие. Интересът към щанда на Група ГЕОТЕХМИН беше огромен.
„Този форум е изключително полезен за нас студентите, защото ни позволява да се срещнем и от първа ръка да чуем за формулата на успеха от доказали се вече в професията си специалисти. Това е изключително важно за нас младите, които все още не сме решили къде ще се развиваме кариерно. През 2024 г. бях на стаж в отдел „Геотехнически“ в Елаците-Мед и се запознах с всичките процеси, свързани със скалите, минерализацията, ядките и това много ми помогна в образователния процес след това. Обмислям и през настоящата година отново да се възползвам от тази възможност“, сподели Любомир Ангелов, който е студент трети курс в МГУ със специалност „Геология и проучване на полезни изкопаеми“.