За миналата година ОП “Балкан“ е реализирало приходи в размер на 112 182 лева: Арена Ботевград - 26 387 лв.; Закрит басейн „Васил Левски“ - 31 997 лв.; Открит басейн - 29 120 лв. - вход 18 907 лв., бар - 10 213 лв.; Ледена пързалка - 15 081 лв.; Тенис корт - 9 297 лв.; Стадион „Герена“ - 300 лв.
Разходите за отчетния период възлизат на 340 170 лв. Те са разпределени, както следва: за материали – 60 284 лв.; за вода, горива и енергия и др. – 145 930 лв.; за външни услуги – 66 421 лв.; за текущи ремонти – 62 188 лв.; за командировка в страната – 174 лв.; за застраховки – 789 лв.; за платени данъци, такси и административни санкции – 711 лв.; за придобиване на дълготрайни материални активи – 52 321 лв.
Като второстепенен разпоредител с бюджетни средства в структурата на Община Ботевград, общинското предприятие е специализирано звено за изпълнение на местни дейности и услуги, финансирани от общинския бюджет. В отчета се посочва, че през 2024 год. ОП „Балкан“ изпълнява основната си задача, да стопанисва и поддържа спортната инфраструктура на Ботевград и да помага организационно на спортните клубове на територията на община Ботевград.
По последна информация 20 клуба с детско-юношески спортни школи са регистрирани и развиват дейност на територията на община Ботевград. Съгласно решение на местния парламент, те ползват безвъзмездно общинската спортна база, като условията за това са ясно разписани в Наредба за условията и реда за използване на спортните обекти, собственост на Община Ботевград, която е публикувана на страницата на общинската администрация.
Явно този факт е убягнал на някои съветници, които разкритикуваха общинското предприятие, за това че е генерирало “мизерни“ приходи.
“Какво е положението на предприятието – катастрофално. Когато цифрите говорят, за пореден път обяснявам, и боговете мълчат. С какво може да се похвалите Вие, кой нормален частник ще се похвали с неговото предприятие, че то работи на загуба и има някакви мизерни 112 хиляди лева приходи. Е, стига де, омръзна ни от тази социална дейност на нашите общински предприятия“, гласеше част от изказването на Петя Кочкова по време на заседанието на ОбС миналия четвъртък, когато на дневен ред бе отчетът за дейността на ОП “Балкан“ за 2024 год.
Тя бе репликирана от Тихомир Найденов, който й напомни: “Вие изключително силно си противоречите с Вашето изказване. На една от предходните сесии беше внесена докладна за промени в Наредбата за местните такси и цени на услуги. Тогава Вие, като Гаврош на барикадата, бранехте старите цени за ползване на кортовете – видите ли как ощетяваме хората, които спортуват, колко е лошо да се увеличават таксите, а в същото време сега казвате “стига с тая социална потика“. Кога сте искрена, г-жо Кочкова?! Когато и както Ви изнася, явно е така.
Няма как това предприятие да генерира положителен финансов резултат. Крайно време е да запомните, че общинските предприятия не генерират загуба или печалба, защото не са търговски дружества. ОП “Балкан“ има изключително сериозна и силна социална дейност. Както всички знаем, спортните клубове на територията на община Ботевград не заплащат наем за ползване на общинската спортна база. Това е изключително полезно за самите клубове. Защото ако се налагаше да заплащат наеми, тогава ОП “Балкан“ нямаше да бъде с отрицателен финансов резултат. Наемите обаче щяха да се заплащат от трениращите, т.е. от децата на Ботевград. То е толкова очевидно, че чак се учудвам как възрастен човек, като Вас, още не го е разбрал?!“.
Цветан Миньовски подкрепи ОП “Балкан“, подчертавайки, че то се грижи за спортуващите деца на общината.
По време на заседанието бяха поставени въпроси, свързани със състоянието на спортната база. Димитър Романов се поинтересува дали се предвижда по-мащабен ремонт на открития плувен басейн. В отговор кметът Иван Гавалюгов обясни, че през годините са правени дребни ремонти, но действително има нужда от по-голям ремонт, при който да се извърши и подмяна на плочките. По думи на кмета това ще бъде направено чрез изготвяне на проект в техническа фаза, с който Общината ще кандидатства пред Министерството на младежта и спорта, което ще отнеме време, тъй като самият процесът по кандидатстване е дълъг.
“Ще продължим да поддържаме басейна в прилично експлоатационно функционално състояние. Сменени са помпите, водата в басейна е чиста, проби се взимат регулярно от съответните институции“, добави кметът.
“Много е важно да си припомним, че всяка година отпускаме над 200 000 лева на едни спортни клубове, на едни дечица, които развиват физическа дейност. Трябва да отчетем че все някъде трябва да го правят. И това са спортните съоръжения, за които отговаря ОП “Балкан“. За това, което съм видял, спокойно мога да кажа, че дори разходваните средства от общинското предприятие са малко, защото спортната ни инфраструктура е на доста добро ниво. На футболното игрище до зала “Арена Ботевград“ виждам деца от 9 часа сутрин до 22 часа вечер. Това няма как да не генерира разходи, това изисква поддръжка, която струва пари“, заяви Борис Дренов, обръщайки се към Петя Кочкова. Той посочи, че според него само едно място има нужда от ремонт, и това е пистата на стадиона. Дренов отправи питане дали има план за реализиране на една по-добра писта, с която да се обезпечи подготовката на трите лекоатлетически клуба в Ботевград.
Кметът Гавалюгов отговори, че намерението на Общината е, тази година, след като завърши ремонтът на футболното игрище в гимназията, да се ревизира изцяло лекоатлетическата писта на стадиона и там да се изгради тартаново покритие. “Макар че самата писта няма стандартните размери, тя би свършила за подготовка на лекоатлетите и тези, които искат да спортуват за здраве, достатъчно добра работа“
За пистата на градския стадион трябва да се положат повече усилия за подобряване на нейното състояние. Проблемът при нея е с отводняването, стана ясно от изказване на кмета.
“Всяка една от спортните бази се нуждае от ремонт или по-дребни корекции. “Арена Ботевград“ е от 10 години, има амортизирани седалки, които ще бъдат подменени. Като цяло обаче състоянието на спортната ни инфраструктура е добро, но най-важното е, че тя е изключително интензивно използвана. Нямаме спортна инфраструктура, която е слабо използваема или неизползваема. Нашите спортни обекти се ползват от сутрин до вечер от млади жители на нашата община и нашия град, и това е най-радващото. И когато се ползва толкова интензивно, нормално е да се амортизира. 19 човека се грижат за над 10 спортни обекта, смятам, че бройката на работещите в ОП “Балкан“ не е голяма“, каза още кметът Иван Гавалюгов и добави: “Това не е търговско дружество, то не генерира печалба. Нормално, когато сме взели съвсем осъзнато решение, и то не в този Общински съвет, още при създаването на общинското предприятие, когато аз бях общински съветник, спортните клубове да не заплащат наем за ползването на общинската спортна база. И до ден днешен смятам, че това е правилно решение. Общината заплаща всички разходи по поддръжката, включително и консумативите, нормално е приходите да са далеч по-малко от разходите.“.
Дамян Маринов предложи да се помисли за обновяване на централния вход на стадиона. “Дори, ако трябва да се направи проект, за да придобие наистина една хубава визия входът на стадиона“, каза съветникът.