От 17 до 19 октомври в Ловеч се проведе вторият национален хоров фестивал „Панайот и Любомир Пипкови“. Шестнадесет хорови състава от цялата страна изпълняваха православна, светска и фолклорна музика.
Хоровите състави бяха разделени в две категории – „Светски хорове и вокални състави“ и „Православни църковни хорове“.
Хор „Бонка Големанова” с диригент Боряна Нешкова се представи в категорията „Светски хорове”, заедно със състави от Варна, София, Севлиево, Перник, Русе и Ловеч.
Фестивалът се организира от Сдружение „Ключ“ с благословението на Ловчанския митрополит Гавриил и с подкрепата на Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, Община Ловеч, Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“ и Регионалния исторически музей.
Хор „Бонка Големанова” бе възобновен през 2023 година по повод 80-годишнината от рождението на диригента и педагог Бонка Големанова. Това е последният й състав, който е създала и дирижирала преди повече от 30 години. Идеята за възобновяването на състава дойде от дъщерята на Бонка Големанова – Боряна, която застана на диригентския пулт.
Първият им концерт „Сърцето й остана наше” бе на 11 ноември 2023 г.
След юбилея обаче хорът продължи да репетира и участията в престижни музикални форуми не закъсняха. А през онември им престои участие на форума „Нова българска музика”, на който ще представят две оброботки на народни песни от композитора Ангел Добрев.
На фестивала в Ловеч хор „Бонка Големанова изпълни „Пролетна песен”, „Ла Виолета”, „Вива” и „Свещена молитва”. Освен песните хористките предсатвиха и новите си рокли, изработени специално за участието им в Ловеч.
„Нашият хор живее и диша с пълни гърди! Всяка от нас пее с удоволствие и някак неусетно, без драматични усилия, ставаме все по-добри в това, което правим – споделя една от хористките. - Безспорно заслугата за това принадлежи на диригента, която успява да дръпне подходящите струни и на корепетитора, която успява да зададе тона.
Ако трябва да се сравним с хоровите състави, които видяхме и чухме, концепцията на нашето творчество е да носим радост и да изпитваме щастие. За това допринася както репертоарът, съставен от произведения с хубава музика, приятна за пеене, приятна за слушане, разбираема и съдържателна, така и мотивите на хористките да пеят в хора.
Ние сме като здраво юмруче, когато се налага и като пъстро ветрило на испанка, понесено от ръцете й в огнен танц. Нека този танц да продължи!”




Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари