При ново понижаване на нивото на река Дунав може да се наложи допълнително намаляване на мощността на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Това съобщи министърът на енергетиката Ива Петрова във връзка с критично ниските водни нива на реката.
От днес мощността на 5-и блок на атомната централа е намалена от 100% на 91,4%. Превантивната мярка се прилага за първи път в 52-годишната история на АЕЦ „Козлодуй“ и е предприета заради ниското ниво на Дунав.
По думите на енергийния министър към момента няма кризисна ситуация и работата на електроенергийната система е обезпечена. Ако нивото на реката продължи да спада обаче, процедурата предвижда ново разтоварване на 5-и блок.
„Ситуацията е динамична“, посочи Петрова. От вчера до днес нивото на Дунав се е повишило с 2 сантиметра, а последната прогноза е то да се задържи около настоящите стойности. Прогнозите обаче се променят и Министерството на енергетиката следи непрекъснато обстановката. Създаден е и вътрешноведомствен щаб, ръководен от заместник-министър Темелков.
Паралелно с това държавата предприема мерки за осигуряване на допълнителни производствени мощности при необходимост. Ускорен е ремонтът на 7-и блок на ТЕЦ „Марица изток 2“, който се очаква да бъде на разположение още от утре. Ремонтът на 8-и блок също трябва да приключи по-рано и съоръжението да бъде в разполагаемост в началото на септември.
Проведени са разговори и с AES Гълъбово и „Контурглобал ТЕЦ Марица изток 3“, които също трябва да бъдат в готовност да се включат при необходимост. Част от планираните ремонти на други мощности са отложени, а ремонтната програма на ТЕЦ „Марица изток 2“ е съобразена с обстановката и нивото на Дунав.
От Електроенергийния системен оператор посочват, че превантивното намаляване на мощността на 5-и блок не оказва влияние върху нормалната работа на електроенергийната система.
По данни на директора на Централното диспечърско управление към ЕСО Димитър Зарчев потреблението през топлите дни е около 90 хил. мегаватчаса за денонощие, износът е приблизително 30 хил. мегаватчаса, а общото производство в страната надхвърля 131 хил. мегаватчаса.
От Националната електрическа компания също не очакват намаляването на мощността да се отрази върху цените на електроенергията на българския пазар. Ако ниските нива на Дунав се задържат продължително и се наложат допълнителни ограничения, според ЕСО отражение би могло да има основно върху износа на електроенергия. Осигуряването на необходимите количества за потреблението в страната към момента не е застрашено.




Коментари от регистрирани и анонимни потребители. Скрий анонимните коментари