Спартак поднесе изненадата в изтегления мач от XII кръг на НБЛ, побеждавайки пред пълни трибуни в зала "Балканстрой" в Плевен шампиона Лукойл Академик с 92:86. Поражението е общо второ в първенството за "студентите", които през миналата година приключиха шампионата бе загуба. През настоящото първенство Лукойл допусна загуба и от Левски в зала "Христо Ботев" през ноември със 100:105.

По този начин Спартак излезе на трета позиция във временното класиране на шампионата с 9 победи и 4 загуби, колкото има и втория Левски. Лукойл Академик пък продължава да бъде на първа позиция с 11-2. В предстоящия XIV кръг Спартак е домакин на Ямбол, докато Лукойл Академик гостува във Варна на Евроинс Черно море.

Невероятен мач за тима на Дарин Великов направи Илия Станков, който наниза 34 точки, Роб Престън добави 16, а центърът Саша Топчов добави 14 за успеха на домакините.

Антъни Ейкинс наниза 20 точки, Лиймайър Голдуайър се отличи с 19, а Ристе Стефанов завърши с 13 при поражението на Лукойл Академик.

Първата четвърт започна много силно за Лукойл, като тимът на Любомир Минчев постигна преднина от 12 точки за 17:5, 3:38 минути преди края. Дарин Великов взе таймаут, за да прекъсне силната серия на гостите. Резултатът продължи да се развива негативно за домакините, които успяха да свалят дефицита до 8 точки за крайното 24:32 след 10 минути игра. Необходимо е да се отбележи силната игра на Илия Станков, който приключи първата четвърт с 16 от общо 24-те точки на Спартак.

Втората част предложи големи емоции за зрителите в зала "Балканстрой" в Плевен. Домакините започнаха изключително силно и в 14-ата минута изравниха за 35:35. След прекъсване, взето от Любомир Минчев, Спартак поведе за 37:35 след два успешно изпълнени наказателни удари от Хрисимир Димитров.  Впоследствие за около 30 секунди резервният плеймейкър на Лукойл Академик Лимайър Голдуайър наниза общо 9 точки и "студентите" дръпнаха с 46:37. Шампионите поддържаха разликата почти до края на частта, но в последната минута преди полувремето последователни тройки на Роб Престън и Владимир Маринов направиха резултата 48:50, при който двата тима се оттеглиха на заслужена почивка.

Третата четвърт започна с общо 4 тройки, а при втората точна стрелба на Илия Станков от зоната за 3 точки Спартак (Плевен) излезе напред за 54:53, 9 минути преди края на частта. След това
мачът запчона да върви кош за кош, а след 30 минути игра резултатът все пак беше в полза на "студентите" за 71:69.

Драмата настъпи в последната част. Първо в 31-ата минута титулярният център на Лукойл Академик Тенчо Банев направи 4-о лично нарушение. Състезателят обаче оспори отсъждането на реферите и получи техническо, което автоматично го изхвърли от по-нататъшно участие в срещата. Секунди по-късно Спартак поведе със 75:71. В 33-ата минута пък плеймейкърът на Лукойл Тони Ейкинс извърши 4-и фаул срещу гарда на домакините Владимир Маринов и също оспорва решението на съдиите, които също както и Банев 2 минути по-рано, го санкционираха с техническо. Така 7 минути преди края отборът на Любомир Минчев остана без двама от своите основни състезатели. Пет минути преди финалната сирена Спартак натрупа най-голямата разлика от 8 точки в своя полза на 83:75. По-късно, 4 минути преди края, центърът на домакините Саша Топчов напусна за 5 лични нарушения, след като фаулира Владимир Мийович. Сърбинът не трепна от линията на наказателния удар за 86:85, но оттук до края чрез Илия Станков, Роб Престън и Веселин Георгиев Спартак направи серия от 7-0 за крайното 92:86.