На полувремето „зелените” взеха огромен аванс срещу Рилски спортист  от 22 точки – 54-32. В края на третата част преднината малко бе намалена, но все пак бе твърде комфортна за Балкан – цели 17 точки (71-54).

Последните десет минути обаче на игралното поле сякаш бе някакъв друг Балкан. Водени от разигралия се Ламонт Джоунс, който първите 30 минути нямаше точка, самоковци започнаха методично да топят разликата и тя съвсем изчезна 69 секунди преди края с кош на Груев за 78-78. С два наказателнти удара Бозов отново изведе домакините, след това Груев вкара само единия фаул. В  последната си атака „чипсовете” сгрешиха чрез Найденов, „балканци” задържаха топката 24 секунди и в оставащите до края 2 секунди самоковци успяха само да отпратят топката към коша, но без резултат. Така Балкан - Рилски спортист 80-79.

Първата част бе сравнително равностойна. През втората обаче самоковци бяха прекършени  неочаквано лесно, в техните редици единствено Груев бе на висота. Двамата Иван Лилов се пазеха взаимно и направо се надвкарваха един друг: вкара 4 тройки и 18 точки за това първо полувреме, Груев мушна три тройки и отбеляза 13 точки.В самото начало на третата четвъртина Рилски спортист смъкна 8 точки от пасива си, но домакините сравнително бързо го възстановиха.

Те обаче не можаха да противодействат по същия начин в последните десет минути. Учудващо за всички те действаха бавно и индивидуално, в тази последна част вкараха едва 9 точки срещу цели 25 на своя съперник, но накрая късметът бе на тяхна страна.

Отличен мач за Балкан изигра Иван Лилов. Той вкара 4 тройки и общо 23 точки, като спечели и най-много борби – 8. На познатото високо ниво бе Данчо Бозов, завършил с най-висок коефициент от вкараните 19 точки, 5 борби и 5 асистенции. Атанас Радев е с 14 точки, 6 борби и 7 асистенции. Сравнително добър дебют с екипа на Балкан направи новият сърбин Мариян Тасич, завършвайки с 10 точки.

Този последен мач от 13-ия кръг на НБЛ  до голяма степен бе и директен спор за влизане в четворката преди втория етап на размененото гостуване. Балкан  е с победа повече пред Рилски спортист, в оставащите два кръга „зелените” гостуват на Лукойл Академик и приемат Черноморец, а самоковци гостуват в Бургас и приемат Ямбол.