Лукойл Академик (София) отново е шампион на България по баскетбол за мъже, след като в четвъртия мач от финала на Националната баскетболна лига (НБЛ) победи Левски с 89:71 точки.

Така шампионите спечелиха серията с 3:1 победи и защитиха титлата си от миналата година.

Това е осма поредна титла за "студентите" и 20-та в тяхната история.

Сред официалните гости на мача бяха министърът на спорта доц. Свилен Нейков, заместник министърът Иван Ценов и собственикът на шампионите Валентин Златев.

Шампионите изцяло доминираха в мача и разбиха своя съперник.

Като цяло Лукойл Академик изигра изключително първо полувреме, с отлична игра в защита и нападание и воден от Перо Антич, който вкара 15 точки за 17 минути, водеше с 23 точни разлика след първите 20 минути - 54:31.

Шампионите започнаха срещата с по-добра игра в защита и логично след първите 10 минути водеха с 6 точки разлика - 22:16.

В началото на втората четвърт "студентите" записаха серия от 8:2 и поведоха с 12 точки - 30:18.

Пет минути преди почивката с тройка на Чавдар Костов възпитаниците на Йовица Арсич поведоха с 15 точки - 35:20.

Лошата игра на Левски продължи и това позволи на шампионите да увеличат преднината си до 23 точки на полувремето - 54:31, а със сирената Чавдар Костов пропусна от тройката.

"Студентите" спечелиха втората част с 32:15 точки.

За Левски през първите 20 минути Арън Харпър записа 10 точки, 3 борби и 2 асистенции, но игра твърде индивидуално.

Играта на шампионите вървеше във всички фази и за разлика от третия мач, когато вкараха само 2 тройки, за 20 минути днес бяха точни 7 пъти от далечно разстояние.

През първите 5-6 минути на третата част "сините" направиха серия от 12:4 и намалиха пасива си на 15 точки - 43:58.

След това обаче отново настъпи срив в играта на тима на Константин Папазов, шампионите вкараха важни тройки чрез Бранко Миркович и Веселин Веселинов, а преднината им достигна 25 точки - 75:50 седем секунди преди края на третата част.

Изключително слабо за Левски играха две от звездите - Роб Фрейзър и Доналд Коул, които вкараха общо само 8 точки.

В последната четвърт срещата се доиграваше. В нея бе записана и най-голямата разлика в мача - 30 точки при 82:52 в 33-та минута, след като "студентите" стартираха със серия от 7 безответни точки.

Най-резултатни за победителите бяха Перо Антич с "дабъл-дабъл" - 19 точки и 14 борби, Славко Стефанов и Бранко Миркович с по 15 точки и капитана Тодор Стойков с 10 точки.

За Левски само Арън Харпър с 21 точки и Стефан Георгиев с 12 точки.

Перо Антич получи наградата за МВП на серията, а Арън Харпър бе награден за реализатор номер 1 на шампионата.

Купата и медалите на победителите бяха връчени от министъра на спорта Свилен Нейков и президента на БФБ Михаил Михов.