Балкан се наложи като гост над Черноморец Бургас с 96-93 в мач от II кръг на НБЛ. Това бе първа победа на зелените в зала Бойчо Брънзов, след като миналия сезон не успяха и в двете си срещи край морето.

Мачът започна точно с 50 минути закъснение след първоначално обявения час - 18.00, заради липса на електрическо захранване на квартала, в който се намира залата. Първите 10 минути бяха абсолютно равностойни, за което говори и резултатът - 25-25. Най-резултатен за Балкан в тази част бе Георги Давидов с 12 точки.

Втората четвъртина бе с леко преимущество на домакините, които в 18-та минута взеха аванс от 8 точки - 47-39, до края й балканци го свалиха на 3 - 47-44. Те не можаха да се справят с Цветелин Иванов, който за първото полувреме имаше стопроцентова стрелба - 7-7 за 2 точки, 3-3 от тройката и 2-2 от фаула с общо 19 точки. Гигантът Лодърдейл бе вкарал 12, имаше и 7 борби.

Успеха си зелените изработиха главно в третата четвъртина, която спечелиха с 34-25 с отична игра на целия отбор и най-вече на разигралия се Данчо Бозов, на хладнокръвния Давидов, точността на Гонър и борбите на Мортън.

Най-напрегната бе последата четвъртина. Балканци поддържаха аванс от 4 до 8 точки, но минута и половина преди края с точна стрелба на Симеон Найденов и властелина под коша Лодърдейл домакините изравниха при 92-92. В оставащото време Гонър бе точен от наказателната линия, 13 секунди преди сирената при 93-96 топреализаторът на Балкан в тази среща Давидов пропусна два наказателни удара, но опитът за тройка на Пенев не бе успешен.

Жоро Давидов завърши с 28 точки (19-13 за 2 точки) и 7 борби. Данчо Бозов отбеляза 23, от които 15 през второто полувреме, като има и 6 отнети топки. С 19 точки е Джош Гонър (13-5, 3-0 от тройката, 11-9 от фаула). Дуейн Мортън вкара 13 точки и въпреки че получи два чадъра от ПиЕл, взе и 8 борби под двата коша. Емил Бинев завърши с 8 точки срещу родния си клуб, като двамата с Филипов излязоха за 5 фаула в средата на последната част. Любо Лилов има само 2 точки от наказателни удари и в решителните моменти направи два грешни паса. Крум Дойчинов влезе в игра в самия край на втората част и игра общо само 3 мин 51 сек, като отбеляза две точки.

Очаквано Прийст Лодърдейл вкара 30 точки и взе 12 борби. Направи и 4 чадъра, но допусна и 6 грешки, най-вече при пасовете, и то в решителните моменти.  Със силно второ полувреме Симо Найденов отбеляза 27 точки, след като през пъпрвите две части имаше 8. Много слаб мач изигра Христо Захариев, който за 34 минути вкара само 2 точки с отчайваща стрелба 10-1 за 2 точки, три неуспешни опити за тройка и 4 грешки.

Снимки: Цветелин Кръстев