Българският шампион Лукойл Академик (София) записа първа загуба в група "С" на турнира "Еврочалъндж" по баскетбол за мъже, след като в четвъртия кръг загуби като гост от Бенфика (Португалия) със 79:86 точки след продължение. Редовното време завърши 72:72.

Въпреки поражението "студентите" остават начело в класирането с равен брой точки с Бенфика, но спечелиха като домакини в София срещу португалския тим с 21 точки разлика - 92:71.

Домакините започнаха силно мача и в 7-та минута водеха с 10 точки - 18:8, а след това преднината им достигна 11 точки при 24:13 минута преди края на първата част.

След 10 минути игра баскетболистите на Бенфика водеха с 8 точки - 26:18. Втората четвърт домакините стартираха със серия от 7:0 и Бенфика поведе с 15 точки - 33:18. Последваха осем безответни точки за "студентите", които намалиха на 26;33, но след това отново губеха с 11 точки - 26:37.

Все пак до почивката българските шампиони не се предадоха и намалиха пасива си на 6 точки - 37:43.

През третата част възпитаниците на Йовица Арсич играха много стабилно и постепенно се доближиха в резултата до домакините на няколко пъти само на 2 точки.

След 30 минути Бенфика водеше с 54:52, след като Каспарс Камбала намали на 2 точки, а Тодор Стойков пропусна да изравни 7 секунди преди края на частта.

В началото на последните 10 минути с кош на Доминик Джеймс Лукойл Академик изравни - 54:54 за втори път в мача след първите две минути на двубоя. След това Джеймс с един наказателен удар направи обрат за шампионите на България - 59:58 осем минути преди сирената. Играта продължи кош за кош, а при 63:61 близо две минути двата тима не успяха да си отбележат кош.

Пет минути преди края Брандън Баумън с кош и наказателен удар изведе "студентите" напред в резултата - 64:63, но Рамос и Таварес направиха 67:64 за Бенфика минути по-късно. Последва фаул на Хешиму Еванс и домакините поведоха с 4 точки - 68:64 2:45 преди сирената.

С тройка на Доминик Джеймс гостите намалиха на 67:68, но Рамос бе точен веднъж от наказателната линия за 69:67. Травис Питърсън с кош изравни - 69:69 82 секунди преди края, а Хешиму Еванс за домакините вкара кош и наказателен удар за 72:69.

54 секунди преди края Доминик Джеймс изравни с тройка за Лукойл Академик - 72:72. 11 секунди преди края Джеймс направи нарушение в нападение и последната атака в мача бе за тима на Бенфика. Бен Рийд обаче пропусна и прати мача в продължение.

В допълнителните 5 минути домакините поведоха с два фаула на Сержио Рамос, но Травис Питърсън изравни. 3 минути преди края на продължението Антонио Таварес направи 76:74 за домакините, а последваха два наказателни удара на Еванс и още един кош на Таварес за 80:74. Така 2:44 преди края "студентите" губеха с 6 точки.

Грегъри Дженкинс реши мача със забивка за 82:74, преди Питърсън да намали. Баумън отбеляза два наказателни удара за 78:82 1:52 минути до края, а Брандън Хийт с един фаул направи 79:82 48 секунди преди сирената. 17 секунди преди края Сержио Рамос вкара два наказателни удара за 84:79, а Таварес с кош фиксира крайното - 86:79, като за "студентите" последва пропуск от тройката на Доминик Джеймс.

За Лукойл най-резултатни бяха американците Доминик Джеймс и Брандън Баумън съответно с 25 и 15 точки. За Бенфика се отличиха Хешиму Еванс с 20 точки, а по 18 добавиха Грегъри Дженкинс и Антонио Таварес.

В следващия кръг на 14 декември Лукойл Академик (София) е домакин на Тарту Рок (Естония).

Бенфика (Португалия) - Лукойл Академик (София) - 86:79 след продължение (26:18, 17:19, 11:15, 18:20, 14:7)

състави:

Бенфика: Хешиму Еванс 20, Сержио Рамос 12, Бен Рийд 7, Грегъри Дженкинс 18, Мигел Минява 7, (Кордел Хенри 2, Елвис Евора 2, Жордао 0, Антонио Таварес 18, Родриго Машкареняш 0, Диого Карейра 0)

Лукойл Академик: Брандън Хийт 6, Доминик Джеймс 25, Травис Питърсън 8, Каспарс Камбала 8, Тодор Стойков 0 (Брандън Баумън 15, Божидар Аврамов 6, Веселин Веселинов 6, Дамян Стояновски 5, Тенчо Банев 0)

Срещи от 4-ия кръг в група "С" на турнира по баскетбол за мъже "Еврочалънж":
от снощи:
Тарту Рок (Естония) - Лугано баскет (Швейцария) - 91:88 след продължение (20;24, 20:21, 14:22, 26:13, 11:8)