Българският баскетболен шампион Лукойл Академик претърпя поражение с 69:71 (15:15, 16:14, 20:20, 18:22) от словенския Кърка Ново Место и отпадна от турнира за мъже "Юрочалъндж".

Възпитаниците на Йовица Арсич загубиха четвъртфиналната серия с 1:2 победи.

Българите започнаха силно в решаващия трети мач пред 2400 зрители в Ново Место и дръпнаха с 10:2.

Домакините обаче стигнаха до изравняване при 15:15 в края на първата четвърт след серия от девет безответни точки, след като възпитаниците на Йовица Арсич не успяха да вкарат кош повече от 3 минути.

Словенците поведоха за първи път в мача в началото на втората част при 18:15, но Лукойл обърна до 27:22 и удържа аванса си до почивката, която дойде при 31:29 за българите.

Играчите на Кърка стартираха по-добре през второто полувреме и до средата на третата част стигнаха до обрат при 39:35.

Последна нова силна серия от 10:0 на Лукойл и българите поведоха 48:42, но в последните две минути до края на третата четвърт запазиха само 2 точки от аванса си (51:49).

Момчетата на Арсич продължиха да контролират мача и в средата на решаващата четвърта част увеличиха аванса си на 61:55.

Последва щурм на домакините и две минути преди края словенците обърнаха до 66:63 в своя полза.

С кош на Брендън Хийт 16 секунди преди края българите се доближиха на точка при 69:70. Веднага след това Душан Джорджевич беше фаулиран, но реализира само един от наказателните удари.

Така накрая Лукойл можеше да стигне до успеха, на Хийт пропусна от зоната за трите точки 7 секунди преди сирената.

Девин Грийн беше най-полезен за българите с 20 точки и 7 борби, а резервата Хийт добави 16 точки.

За словенците с 17 точки се отличи Горан Иконич, а 12 добави резервата Юре Балажич.