Далас Маверикс е новият шампион в НБА. Рано тази сутрин тексасци победиха Маями като гости със 105:95 и затвориха серията с 4-2 победи, с което си върнаха на Хийт за загубата от тях преди 5 години.

Дирк Новицки най-после дочака своята титла. Германецът не бе убедителен, след  като вкара едва 9 от 27 опита от игра, но все пак завърши с 21 точки и 11 борби. Джейсън Тери бе изключителен с 27 от пейката, а на 38 години Джейсън Кид също триумфира.

Голямото разочарование остана за ЛеБрон Джеймс, Дуейн Уейд и Крис Бош. ЛеБрон ще трябва да чака титлата още поне година, след като разочарова с представянето си в последните няколко мача от серията.

Специалистите на даваха шансове на Маверикс преди началото на плейофите, но благодарение на страхотния колектив отборът стигна до върха за първи път в историята си.

Първото полувреме мина през няколко обрата. В началото домакините започнаха агресивно. ЛеБрон Джеймс наниза първите си 4 стрелби и Маями дръпна с 20:11 в средата на първата част.

Джейсън Тери обаче, се включи отлично от пейката за гостите, които бързо заличиха пасива си и секунди преди края на периода се оказаха напред с 32:24. Тройка на Еди Хаус все пак намали дистанцията до 5 точки след първите 12 минути.

В началото на втората четвърт гостите увеличиха преднината си до 40:28 след третата тройка на Дешон Стивънсън и феновете на Горещите замлъкнаха.

Последва обаче изключителна серия от 14 поредни точки за домакините, които излязоха напред след нови 3 точки на Хаус. След тях се получи сдърпване между играчите в центъра на терена, след конфликт между Стивънсън и Хаслем при който налетя и Марио Чалмърс. Реферите отсъдиха единствено 3 технически нарушения и успокоиха обстановката.

В крайна сметка почивката дойде при 53:51 в полза на гостите, след като Джейсън Тери наниза 19 точки за полувремето и компенсира трагичната игра на Дирк Новицки, който имаше едва 3 при стрелба от полето 1 от 12.

В третата част гостите успяха да дръпнат с 63:56, а и лидерът на отбора малко подобри стрелбата си. След негова тройка резултатът стана 68:62, а след това успя и при един наказателен удар, който бе отсъден при техническо нарушение на Дуейн Уейд и направи 72:65.

Страхотна тройка в последната секунда на атака на Джейсън Кид доведе нещата до 79:71 в полза на Маверикс. ЛеБрон пропусна веднъж от линията, а след това на сцената излезе твърдата резерва Ян Маинми. Французинът първо се пребори в нападение, а след това остана сам и реализира от средна дистанция със сирената за 81:72.

Страхотна атака на Уейд, който буквално прескочи Новицки направи 75:81, но след това пропусна наказателния удар. Преди него веднъж от линията не успя и Хаслем. Джейсън Тери обаче направи 87:77 с точен опит от разстояние, а след това Джей Джей Бареа се разходи между защитниците, за да поднесе, като Далас поведе с 89:77 8 минути преди края.

Кош и според фаул на срещу Чалмърс намалиха пасива до 9 точки, но Новицки върна двуцифрения аванс на Далас. При 94:87 Марио Чалмърс имаше шанс да намали още повече пасива, но получи чадър от ветерана Джейсън Кид.

3,39 преди края Новицки направи 97:87, но Уейд върна двете точки. Две поредни борби в нападение спечелиха още време на Маверикс, а след това Дирк вкара от крилото зо 99:89. До края оставаха 2 минути и 27 секунди, а след пропуск на Хаус Тери вкара за 101:89.

Джеймс отговори с тройка, а след това можеше и да съкрати още пасива, но пропусна от тройката. Минута преди края Далас водеше със 101:92 и празненствата можеха да започнат.

Маями – Далас    95:105 (27:32, 24:21, 21:28, 23:24)

МАЯМИ: Уейд 17, Чалмърс 18, Антъни 0, Джеймс 21, Бош 19 (Хаслем 11, Хаус 9, Милър 0, Хауърд 0)

ДАЛАС: Кид 9, Бареа 15, Чандлър 5, Новицки 21, Мериън 12 (Тери 27, Кардинал 3, Маинми 4, Стивънсън 9)