"Балкан" започна с победа втората фаза на мъжкия шампионат, и то като гост. "Зелените" изтръгнаха победата в негостоприемния Самоков с 83-82 в среща, играна все още в малката зала на спортното училище.

"Един картоф, два картофа" бе заглавието на една комедия от 60-те. То му много пасва на днешния мач в "Льо пти пале дьо компир" - единият картоф е разликата от 1 точка в крайния резултат, двата картофа - спечелените две точки.

След равна първа част домакините взеха превес във втората четвъртина и на полувремето имаха аванс от 11 точки - 50-39. За разлика от последните мачове, "балканци" изиграха много силна трета част, която спечелиха с 24-14 и след половин час игра изоставаха само с 1 точка - 64-63 за "Рилски спортист".

Най-драматични бяха последните 10 минути. Още в началото нашите обърнаха резултата в своя полза и в 32-та мин. имаха аванс от 5 точки - 74-69. Въпреки че домакините постоянно догонваха и се приближаваха на няколко пъти само до 1 точка, те нито веднъж не можаха да поведат. След много грешки, напрежение и скандали все пак "Балкан" победи в Самоков, и то за втори път този сезон.

За разлика от мача от първата фаза, който "зелените" спечелиха с 11 точки разлика, сега за домакините игра основната им "четворка" Илко Нанев. За "Балкан" пък нелош дебют направи братът на Перо Антич от "Лукойл Академик" - Александър, който завърши с 11 точки, но в самия край на срещата имаше някои противоречиви отигравания.

С най-добър коефициент за "Балкан" - 26, са двама играчи - Дуейн Мортън, отбелязал 23 точки, и Иван Лилов, станал топреализатор с 29, с 8 борби и 6 отнети топки, но и със 7 грешки. Разочарова Павле Болковац, който за първи път не можа да се разпише.

Рилски спортист - Балкан 82-83 (22-23, 28-16, 14-24, 18-20)

Рилски спортист: Миркович 13, Груев 14, нанев 12, Петров 7, Голубович 20 (Маринов 12, Илчев 4, Георгиев 0)

Балкан: Болковац 0, Л. Лилов 6, Ив. Лилов 29, Мортън 23, Радев 8 (Билбия 6, Антич 11, Наков 0)