Най-добрата българска гимнастичка Силвия Митева завърши осма във финала на многобоя на олимпийския турнир по художествена гимнастика на Игрите в Лондон. Митева, която е дебютантка на олимпийските игри, събра сбор от 108.950 точки. Тя направи лека неточност на финала на съчетанието с топка, на бухалки изпусна уреда, а на обръч и лента игра блестящо.

Българката получи оценка 27.450 точки на обръч, 27.100 точки на топка, 26.750 точки на бухалки и 27.650 точки на лента. Митева, която се класира четвърта в квалификациите, заслужаваше по-високи оценки, които обаче не й бяха отсъдени. Рускинята Евгения Канаева защити олимпийската си титла със 116.900 точки. Тя изигра блестящи четири композиции и получи оценки 29.350 точки на обръч, 29.200 точки на топка, 29.450 точки на бухалки и 28.900 точки на лента. Втора се класира Дария Дмитриева със 114.500 точки, а трета - Любов Чаркашина (Беларус) с 111.700 точки. 19-годишната Дмитриева замени в последния момент контузената Александра Меркулова.

22-годишната Канаева стана първата и най-успешна гимнастичка в историята на спорта с две олимпийски титли. Тя е също трикратна световна и европейска шампионка в многобоя. Рускинята има общо над 30 златни медала (отборно, индивидуално и на финали на уредите) и едва два сребърни от големи шампионати в кариерата си. Тя е 17-пъти световна шампионка, 10-кратна европейска шампионка и има над 50 победи в турнири за Световната купа. Така на четвърта поредна олимпиада Русия печели златото в тази дисциплина след триумфа на Юлия Барсукова в Сидни'2000, на Алина Кабаева в Атина'2004 и на Канаева.